20 grudnia 2019

Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu (GALERIA)


Cenny obiekt sakralny i kulturowy we Wrocławiu. 

Piękny przykład klasycyzmu (neoklasycyzmu). Dzieło Langhansa - syna twórcy Bramy Brandenburskiej w Berlinie. 









"Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu (niem. Synagoge Zum Weißen Storch in Breslau) przy ulicy Pawła Włodkowica 5a, projektu wybitnego architekta Carla Ferdinanda Langhansa, jest jedną z dwóch czynnych synagog we Wrocławiu. Zbudowana w latach 1827-1829, do 1872 związana z judaizmem liberalnym, następnie judaizmem konserwatywnym, aż do pogromów w 1938 roku. Oficjalne otwarcie synagogi odbyło się 23 kwietnia 1829 r., a pierwsze nabożeństwo odbyło się 13 dni wcześniej, 10 kwietnia. Podczas pogromów (Noc Kryształowa) 9 listopada 1938 r. Synagoga Pod Białym Bocianem jako jedyna przetrwała niemal w całości nieuszkodzona. Budynek chroniła bliskość okolicznej zabudowy [...]" 








"[...] Do końca II wojny światowej służyła jako garaż i magazyn. W maju 1996 roku rozpoczął się proces renowacji. Masywny budynek synagogi wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta w stylu klasycystycznym. Główna sala przekryta jest sklepieniem nieckowym. Wnętrze otaczają z trzech stron dwukondygnacyjne, neoromańskie, żelbetowe empory dla kobiet z 1905 roku. Zastąpiły one wcześniejsze drewniane empory, które wsparte były na 12 kolumnach i filarach ściennych" (za: Wikipedia) 















polecam również:




(inne zabytki, atrakcje i historia) 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku





tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz