22 marca 2020

Maseczki i rękawice chirurgiczne - doktor Jan Mikulicz-Radecki, wielki pionier i Dolny Śląsk (ślady: Wrocław, Świebodzice)

Jan Antoni Mikulicz-Radecki (Johann Freiherr von Mikulicz-Radecki, urodzony 16 maja 1850 w Czerniowcach, zmarł 14 czerwca 1905 we Wrocławiu, pochowany w Świebodzicach). Lekarz, chirurg. Publikacje naukowe podają, że był pionierem w stosowaniu antyseptyki i aseptyki.



Od 1890 roku pracował we Wrocławiu

170. rocznica urodzin zasłużonego doktora w 2020 roku przepadła na czas pandemii i powszechnego obowiązku noszenia maseczek. 

Mikulicz-Radecki jako pierwszy miał użyć bawełnianych rękawic podczas operacji w 1885 roku, kierując się sugestiami Thomasa Watsona. Gumowych rękawic, znanych dziś, używał William Stewart Halstedod w 1894 roku (za: "The Development of Modern Surgery", "Operating room nursing: the perioperative role").





pomnik Jana Mikulicza Radeckiego, Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej we Wrocławiu, postać uczonego w towarzystwie Higiei i Pallas Ateny


Mikulicz-Radecki jest też uważany za pierwszego lekarza, który używał podczas zabiegów maseczki z gazy. Pierwszy raz użył jej w 1897 roku (za: "Medicine Transformed: Health, Disease and Society in Europe 1800-1930"). Równolegle tę ochronę zaczął promować też Francuz, dr  Paul Berger (za: "Perioperative Nursing"). Mikulicz zastosował pomysł zaproponowany przez Carla Flügge (za: "A Hundred Years of Medicine"). 



Na zdjęciu willa doktora Mikulicza (Villa Mikulicz) w Pełcznicy, dzielnicy Świebodzic


popiersie Mikulicza-Radeckiego, sala zasłużonych w Muzeum Miejskim Wrocławia 

***

Dodam tylko, że w stulecie urodzin dra Mikulicza, w 1950 roku - Ludwik Hirszfeld, który pracował po II wojnie na Dolnym Śląsku i zmarł we Wrocławiu w 1954 - został nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Był on współodkrywcą oznaczenia grup krwi jako 0, A, B i AB. Obecnie jego imię nosi m.in. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN imienia Ludwika Hirszfelda.



grób doktora w Świebodzicach 


***

polecam też inne posty z tagiem: #nauka, #medycyna


Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz