2 kwietnia 2020

Wrocławska malarka zakochana w kultowym duńskim pisarzu – czyli związek w czasach zarazy (Andersen i Klara Heinke)

Hans Christian Andersen jest jednym z najważniejszych twórców baśni, pisarzem szczególnie obecnym w kulturze. Przez ponad 20 lat, aż do śmierci autora „Małej Syrenki”, „Dziewczynki z zapałkami” czy „Królowej śniegu”, Andersena łączyła bliska relacja z malarką z Wrocławia! Artyści nawiązali korespondencyjną przyjaźń w czasach wielkiej zarazy, która dziesiątkowała mieszkańców Kopenhagi. Łącznie słynny Duńczyk i jego adoratorka z Dolnego Śląska wymienili kilkadziesiąt listów!



H.C. Andersen (wolne media)

Kilka słów o niezwykłym związku na odległość. 


Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense, a zmarł 4 sierpnia 1875 w Rolighed koło Kopenhagi. Napisał wiele powieści, opowiadań. Szczególnie zapamiętane zostały jego baśnie. Są nadal czytane, wydawane, ekranizowane i inscenizowane. To ważne teksty, będące źródłem niewyczerpalnej inspiracji artystycznej. Przedmiot analiz i dociekań badaczy.

W 1853 roku pisarz przebywał poza Kopenhagą, chroniąc się przed szalejącą w mieście epidemią cholery (jedno z ognisk III epidemii cholery w XIX-wiecznej Europie). Pochłonęła ona kilka tysięcy ofiar, w tym najwybitniejszego XIX-wiecznego duńskiego malarza.
2 października 1853 roku w pamiętniku pisarza pojawia się pierwsza wzmianka o Klarze Heinke, wówczas 28-letniej malarce z Wrocławia. Była ona 20 lat młodsza od Andersena i postanowiła napisać do swego idola. On odpowiedział. Za pierwszym listem poszły kolejne. Tym sposobem artyści połączeni niezwykłą relacją wymienili kilkadziesiąt wiadomości (można je znaleźć na stronie The Hans Christian Andersen Centre  TUTAJ). Ich korespondencja trwała od 1853 roku aż do kwietnia 1875 roku.
Biografie pisarza – np. "Hans Christian Andersen: Danish Writer and Citizen of the World", podają, że Andersena i Klarę  Heinke łączyła szczególna więź. Przypuszcza się, że była ona zakochana w znacznie starszym – i jak sugerują badania – biseksualnym – literacie. Wrocławianka, która w trakcie tej przyjaźni przeprowadziła się do Berlina, nie była obojętna pisarzowi. Hans i Klara spotkali się nawet osobiście. W wymienionej biografii  pada stwierdzenie, że malarka była pierwotnie wymieniona w ostatniej woli Andersena w gronie spadkobierców.
Przyjaźń zakończyła śmierć autora baśni. Klara zmarła 17 lat później, w 1892 roku. Warto wspomnieć, że jej rodzina była wiązana z literaturą. Jej ojcem był wrocławianin, Ferdynand Heinke Był on w związku z Otylią von Pogwisch, która ostatecznie została synową Goethego. Heinke poślubił Charlotte „Lottinę” Werner. Ojciec przyjaciółki Andersena wzmiankowany jest w powieści „Lotta w Weimarze” noblisty Tomasza Manna.


Polecam też inne ciekawostki z wiązane z literaturą
tag #literatura 


 **** 
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt. 

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.  

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1000 galerii

niezależny, autorski projekt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz