3 czerwca 2020

Perły – od aptekarza z Kamiennej Góry, przez Bizeta po Daisy i Joannę Bator

Perła to symbol czerwca (za: „Jewelrymaking Through History: An Encyclopedia”). Archetypiczne odzwierciedlenie czystości i nieskazitelności, ale też mądrości duchowej, płodności i doskonałości. 

3 czerwca 1875 roku zmarł Georg Bizet, autor opery "Poławiacze pereł". Warto nadmienić, że dyskusje o twórczości tego kompozytora były tematem listów, które filozof Nietzsche pisał do swojego przyjaciela doktora Carla Fuchsa. Ten animator kultury i krytyk był przez niemal dekadę w latach 70.  XIX wieku mieszkańcem Jeleniej Góry. Więcej na temat tej relacji TUTAJ.

Z kolei w XVII wieku w Kamiennej Górze żył aptekarz, który w swojej pionierskiej książce farmaceutycznej "Gründliche Beschreibung Fremder Materialien und Specereyen" z 1676 roku zaprezentował rycinę z sceną poławiania pereł. Więcej na temat tej księgi TUTAJ.



Ilustracja z książki Vielheuera pochodzi z egzemplarza książki, której posiadaczem był wybitny badacz historii farmacji oraz kolekcjoner cymeliów Helmut Vester. Książkę w wersji dygitalizowanej udostępniła biblioteka w Düsseldorfie (domena publiczna).

Legendarne perły związane z Dolnym Śląskiem to niewątpliwie klejnoty księżnej Daisy z Książa. Sznur pereł tej wałbrzyskiej i pszczyńskiej filantropki miał mieć 6 metrów! Ten prezent od bogatego męża był zatem wart fortunę. Nic dziwnego, że zaginięcie kosztowności w niewyjaśnionych okolicznościach po śmierci słynnej mieszkanki Wałbrzycha do dziś rozbudza wyobraźnię łowców skarbów. Z perłami Daisy wiąże się wiele legend i opowieści. Motyw tego klejnotu wykorzystała wałbrzyszanka, Joanna Bator w swojej powieści „Ciemno, prawie noc”. Za tę książkę autorka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” w 2013 roku. O Daisy TUTAJ.

Ciekawostki o czerwcu na blogu:
Blogowe kalendarium: CZERWIEC (+galeria zabytków i atrakcji)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz