27 lutego 2022

Średniowieczna wieża z barokowym dworem w Siedlęcinie – mieszkalna wieża z wyjątkowymi polichromiami! (GALERIA)


Siedlęcin koło Jeleniej Góry. Wyjątkowe miejsce, prawdziwy skarb historii. 

Historyczna perła Gór Kaczawskich w Sudetach, o krok od Karkonoszy. Architektoniczny "biały kruk" nad Bobrem. Pamiątka po piastowskich czasach średniowiecznego Śląska. Unikatowa dekoracja nawiązująca do legend arturiańskich! 






"Wieża książęca w Siedlęcinie (Wohnturm Boberröhrsdorf)– mieszkalna wieża księcia jaworskiego Henryka I, która w późniejszym okresie stała się siedzibą rycerską. Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1314 roku. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Około roku 1346 powstały ścienne polichromie, zlokalizowane na trzeciej kondygnacji w wielkiej auli. Malowidła wykonane zostały w technice al secco – farba nakładana była na wyschnięty tynk. [...] 






[...]  Wyjątkowa jest też ich tematyka, bowiem nawiązują do legendy rycerza sir Lancelota. Jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury na Śląsku.  
W 1732 roku majątek przeszedł w ręce rodu von Schaffgotsch. Wieża i wybudowany obok niej barokowy dwór służyły jako rezydencja zarządcy majątku" (wikipedia) 







niezwykły obiekt jest udostępniony zwiedzającym, można zobaczyć wszystkie kondygnacje, od piwnic po strych. Wejście jest biletowane. Na zewnątrz znajduje się oficyna, rośnie potężna stara lipa. Na terenie obiektu odbywają się jarmarki oraz pokazy rzemiosła. 












post jest częścią relacji z spaceru Doliną Bobru z Jeleniej Góry przez Perłę Zachodu:

>>> Nad Bobrem – zimowy spacer z Jeleniej Góry do Siedlęcina. Przyroda i zabytki










polecam również:






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz