13 kwietnia 2022

Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu - na zachodnich krańcach województwa dolnośląskiego (GALERIA)


Region odrębny kulturowo, związany z Śląskiem i Saksonią. Z okien muzeum widać Nysę Łużycką - naturalną granicę między Polską a Niemcami. 

"Zgorzelec (niem. Görlitz, grnłuż. Zhorjelc, dlnłuż. Zgórjelc, cz. Zhořelec) – miasto przygraniczne w województwie dolnośląskim, w polskiej części Górnych Łużyc, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, w Obniżeniu Żytawsko-Zgorzeleckim [Sudety]. Przed 1945 stanowiło prawobrzeżną część miasta Görlitz" (wikipedia) 




"Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu. Inicjatorem powstania placówki było Polskie Stowarzyszenie Euroopera, działające w Zgorzelcu. W latach 2003–2007 przeprowadzono remont obiektu, co umożliwiło otwarcie muzeum w 2007 roku. 19 marca 2010 uruchomiono wystawę stałą prezentującą wnętrze chaty łużyckiej z okresu XVIII i XIX wieku. Odtworzono ścianę domu o konstrukcji przysłupowej (materiały pochodzą z resztek chaty w Skrzydlicach), zaś wnętrze wyposażono w meble oraz przedmioty codziennego użytku. Część z eksponatów wypożyczono z Muzeum Miejskiego w Görlitz" (wikipedia) 




na zdjęciach: 
wystawa główna i wybrane eksponaty 






obok muzeum znajduje się zabytek związany z łużyckim mistykiem: Dom Jakuba Böhme - Informacja Turystyczna Zgorzelca:
>> zobacz TUTAJ  







Posty z Goerlitz (w tym muzea historyczne w mieście - co ciekawe Muzeum Śląskie):
>> zobacz TUTAJ 

polecam również posty oznaczone tagami:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz