Niezwykłe domki w dawnym kurorcie nad Łabą. Zabytkowe drewniane zabudowania kontrastują z potężnym, barokowym szpitalem w tej samej miejscowości!
Kuks słynie z szpitala, w którym znajduje się wyjątkowa apteka oraz kolekcja wybitnej rzeźby barokowej. Wieś nad Łabą może się też pochwalić interesującym i urokliwym osiedlem chatek rzemieślniczych.
"Kuks – gmina i wieś w powiecie Trutnov w kraju kralovohradeckim w Czechach. Kuks został założony przed 1695 r. jako kurort-rezydencja hrabiego F. A. Šporka z pałacem, łaźniami, gościńcami, teatrem, torem wyścigowym i biblioteką. Po 1706 r. nad kurortem wzniesiono potężny klasztor bonifratrów ze szpitalem, kościołem pw. Najświętszej Trójcy i grobowcem Šporków" (wikipedia)
"Zespół drewnianych domów , zwanych domami rzemieślników , powstał na początku XVIII wieku jako baza dla rzemieślników i służby podczas budowy barokowego uzdrowiska Kuks w posiadłości hrabiego Franciszka Antonina Šporka. Zespół domów rzemieślniczych w Kuksie jest wyjątkowy, ponieważ jego powstanie i przeznaczenie praktycznie zapowiada zjawisko typowe zwłaszcza dla XIX wieku – budowę tzw. kolonii robotniczych, które budowali dla pracowników z ich manufaktur i fabryk" (wikipedia)
Domki są objęte ochroną konserwatorską, nie są jednak skansenem i nie można ich zwiedzać. nadal mieszkają w nich ludzie.
Spacer uliczkami pomiędzy domkami i ich ogrodami to wędrówka w dawne czasy i możliwość obcowania z pięknem historycznej wsi.
lokalizacja:
około 38 km od przejścia granicznego w Lubawce
około 32 km od przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju
około 24 km w linii prostej od granicy polsko-czeskiej ("worek okrzeszyński")
polecam również inne relacje z tej miejscowości, w tym ciekawostki związane z słynnym szpitalem:
#KUKS
podobne atrakcje w okolicy:
>> Zespół drewnianych domków z XVIII wieku w Chełmsku Śląskim (47 km jazdy autem)
>> skansen w Pstrążnej w Kudowie-Zdroju (41 km jazdy autem)
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz