Translate

14 czerwca 2022

Skansen w Pstrążnej - sudecka wieś jak dawniej! (GALERIA)


Górski teren, niezwykłe budowle, czar przeszłości i kultury ludowej - wyjątkowe miejsce w Kudowie-Zdroju! 

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego zasługuje na uwagę. To miejsce, w którym można spędzić wiele czasu, poznając historię, spacerując, obcując z przyrodą i zabytkami. 

"Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju – muzeum (skansen) z siedzibą w Pstrążnej – obecnie dzielnicy Kudowy-Zdroju. Placówka jest jednostką organizacyjną gminy Kudowa-Zdrój. Muzeum położone jest na stokach Pstrążnicy (625 m n.p.m.) na wysokości od 515 do 595 m n.p.m. [...]"











"[...] Placówka powstała w 1984 roku i do końca 2005 roku działała jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od początku 2006 roku skansen został przejęty przez gminę Kudowa-Zdrój. Muzeum gromadzi obiekty i zabytki budownictwa oraz kultury ludności zamieszkującej te tereny w okresie od XVIII do początków XX wieku [...]"












"[...] Oprócz samych budowli zachowano i zrekonstruowano ich wyposażenie wnętrz i pomieszczeń. Obiekty: Wiatrak-koźlak z Jabłowa, Kuźnia z 1856 roku, Zajazd z Szalejowa Dolnego, Chałupa z Nowej Łomnicy, Stodoła z Kudowy-Zdroju, Dzwonnica alarmowa z Gołaczowa i inne" (wikpedia) 











na zdjęciach: 
budowle, eksponaty na wystawach, pasieki, widoki z młyna na Sudety, ogródek zielny, zagroda z zwierzętami, amfiteatr, kapliczki 











"Pstrążna (niem. Straußeney, 1937–45 Straußdörfel, czes. Stroužné) – dzielnica Kudowy-Zdroju położona w północnej części miasta. Dzielnica położona w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości około 500-595 m n.p.m., 7 kilometrów od centrum Kudowy, 2,5 kilometra od czeskiego Machova, w rejonie historycznego czeskiego kątka" (wikipedia) 










strona oficjalna:










a w okolicy:

>>> uzdrowisko Kudowa-Zdrój 
>>> Góry Stołowe (szczególnie Błędne Skały) 











polecam także posty oznaczone tagami:






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz