Translate

2 czerwca 2022

Witosza – sudeckie krajobrazy, mistyczna historia (GALERIA + mapa)


Góra pełna historii, niezwykłego klimatu duchowego oraz oferująca wspaniałe widoki! 

Takie rzeczy tylko w Sudetach. 







"Witosza (484 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, na wschodnich obrzeżach miejscowości Staniszów. Na szczycie zachowały się do obecnych czasów pozostałości cokołu, na którym stał niegdyś pomnik Otto von Bismarcka* [...]







"[...] W przeszłości wzgórze Witosza zwana było "karkonoskim brockenem", ponieważ z tarasu widokowego obserwowano tu w sprzyjających warunkach Widmo Brockenu. W czasie wojny 30 letniej jaskinie Witoszy zamieszkiwał ludowy prorok – pustelnik – Rischmann**. W pierwszej połowie XIX wieku wzgórze Witosza zwiedziła Izabela Czartoryska co odnotowała w swoich dziennikach z podróży Dziennik podróży do Cieplic w roku 1816***” (wikipedia) 






* w zasadzie jedna z popularnych i często budowanych na przełomie XIX i XX wieku tzw. wież Bismarcka: „Do realizacji wybrano projekt jeleniogórskiego rzeźbiarza i architekta Alfreda Daehemla, twórcy kolumny Bismarcka w Boguszowie-Gorcach. W sierpniu 1900 roku rozpoczęto budowę, która zakończyła się 23 września 1901 roku. Wieża została wysadzona po 1945 roku” (wikipedia) 





** prorok Rischmann lub Rischer/Rißmann - urodzony około 1590, prezentujący wizje od 1617. Zmarł 1642. Związany z Kotliną Jeleniogórską. Jego przepowiednie wydano jako „Richtige und gründliche Prophezeyhung Des Hanns Rischmanns, von Lomnitz gebürthig, im Hirschbergischen Weichbilde gegen Schmiedeberg liegenden Dorffe” w 1746 roku. W kolejnych dziesięcioleciach opublikowano wiele książek i wzmianek na jego temat, m.in.: „Die Prophezeihungen des Hans Rischmann berühmter Prophet im schlesischen Riesengebirge” czy „Hanns Rischmann: der schlesische Gebirgs-Prophet im 17ten Jahrhundert”. Także polskie (polskojęzyczne) przewodniki z XIX wieku zawierają wzmianki na temat proroka z Witoszy (np. „Wody Mineralne Szląskie i Hrabstwa Glackiego…” czy „Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazach”).




*** o podróży Czartoryskiej więcej:


Mapa/lokalizacja:





Polecam również w okolicy:


a także posty oznaczone tagiem
#Karkonosze 


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz