11 lipca 2022

Ossolineum we Wrocławiu: Sala pod kopułą (GALERIA)

Niezwykłe miejsce we Wrocławiu, o którym niewielu turystów wie. 

Wspaniała, reprezentacyjna sala w gmachu Ossolineum. Organizowane są tam wystawy muzealne i wydarzenia. 









"Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu. Jest jednym z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, o czym decydują przede wszystkim bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne dla kultury polskiej starodruki (m.in. De revolutionibus... Mikołaja Kopernika z 1543 r. czy Pieśni Jana Kochanowskiego z 1586 r.) i rękopisy, w tym m.in. rękopis poematu Pan Tadeusz (1834) Adama Mickiewicza" 
"Klasztor Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą – kompleks zabudowań dawnego klasztoru Szpitalników z Czerwoną Gwiazdą znajdujący się we Wrocławiu przy ulicy Szewskiej 36. Od 1811 gimnazjum katolickie, od 1945 Zakład Narodowy im. Ossolińskich" (wikipedia)

salę zdobią
polichromie o treści biblijnej i religijnej. 








"Johann Jacob Eybelwieser (ur. 1666 w Wiedniu lub we Wrocławiu, zm. 1 stycznia 1744 we Wrocławiu) – austriacki malarz barokowy czynny na Śląsku, uczeń i naśladowca stylu Michaela Leopolda Willmanna, najważniejszy wrocławski malarz cechowy pierwszej połowy XVIII wieku. 
W 1715 roku Eybelwieser otrzymał zlecenie na wykonanie dekoracji freskowej w Sali Kopułowej letniej prałatury w klasztorze św. Macieja. Jego prace miały propagować zakon szpitalników i pomóc w uzyskaniu statusu zakonu rycerskiego. Tematyką fresków była gloryfikacja Krzyża Świętego i rycerskiego zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą jako obrońców krzyża" (za: Wikipedia) 













polecam również piękny dziedziniec Ossolinem:



polecam także inne posty z tego miasta:


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz