23 października 2022

Chełmiec jesienią - wśród jesiennych mgieł i złota liści (GALERIA)

 


Z Korony Gór Polski - jesienna wędrówka na górę odwiedzaną przez kuracjuszy od XIX wieku.

 Przepiękne widoki z zabytkowej wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich. 




Wędrówkę na to ciekawe wzniesienie można zacząć w kilku różnych miastach, z których prowadzą bezpośrednie szlaki. Zarówno w Szczawnie-Zdroju, ale też w Wałbrzychu i Boguszowie-Gorcach. 


"Chełmiec (niem. Hochwald) – szczyt górski o wysokości 850 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Jest najwyższym punktem w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju. Chełmiec to drugi co do wysokości szczyt Gór Wałbrzyskich. Góruje ponad Kotliną Wałbrzyską, między Wałbrzychem, Boguszowem a Szczawnem (w granicach administracyjnych tej miejscowości znajduje się cały masyw) [...]"





"[...] Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Błąd pomiaru wynikał stąd, że punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, przez co góra „zrobiła się wyższa” [...]"




"[...] W latach 1887-88 na wierzchołku Chełmca wzniesiono z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV i finansowaną przez Hochbergów kamienną wieżę widokową (22 m wys.) stylizowaną na ruinę. Kilka metrów poniżej szczytu znajduje się 45-metrowy krzyż wzniesiony przez Społeczny Zespół Budowy Krzyża. Poświęcenie krzyża-pomnika odbyło się 23 września 2000 roku” (wikipedia)



polecam także:

inne posty z tego miejsca:

uwagi:
wieża widokowa czynna jest w sezonie letnim (do października), w weekendy, wstęp jest darmowy (stan na 2022)

mapa/lokalizacja:


(stosunkowo łatwa i ciekawa trasa prowadzi z parkingu na rynku lub przy stadionie sportowym w Boguszowie - szlak wiedzie z najwyżej położonego rynku i stadionu sportowego w kraju, ponadto mija się kapliczki wyjątkowej górskiej drogi krzyżowej poświęconej górnikom. Forsowniejsze podejście - zwłaszcza na finiszu szlaku - prowadzi z uzdrowiska) 




a u stóp góry:

polecam również:

*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz