21 października 2022

Kreuzfriedhof Zittau - łużycka skarbnica sztuki sepulkralnej (GALERIA)


Spacer wśród starych barokowych i rokokowych mauzoleów, epitafiów i nagrobków. Niesamowite kamienne dzieła sztuki na wiekowej nekropolii. 

Przy kościelnym muzeum, które kryje jeden z najcenniejszych skarbów tekstylnych świata, znajduje się stary cmentarz... To niezwykła galeria sztuki nagrobnej! 








Kreuzkirche Zittau to zsekularyzowany kościół gotycki w Zittau w Saksonii, wykorzystywany na wystawę Wielkiej Żytawskiej Zasłony Wielkopostnej. Kościół otoczony jest cmentarzem ("Kreuzfriedhof") z licznymi cennymi artystycznie pomnikami nagrobnymi. Kreuzkirche i jego cmentarz znajdują się na liście zabytków kultury w Zittau

Słynną zasłonę znajdziecie na blogu TUTAJ 








"Żytawa (niem. Zittau; górnołuż. Žitawa, cz. Žitava) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, przy granicy z Polską i Czechami, w Łużycach Górnych. Początkowo część historycznej krainy Czech, następnie związana z Łużycami Górnymi od 1283 do 1319 oraz Dolnym Śląskiem od 1319 do 1346. Świadectwem powiązań historycznych z Czechami i Śląskiem jest herb miasta, zawierający motywy czeskiego lwa i dolnośląskiego orła piastowskiego" (wikipedia) 

Zittau na blogu:






Cmentarz znajduje się na terenie muzeum. Jego zwiedzanie jest możliwe po wykupieniu biletu upoważniającego do obejrzenia ekspozycji z zasłoną wiekopostną w kościele. 







Uwagę zwracają potężne, bogato zdobione mauzolea, równie dekoracyjne epitafia i nagrobki. Dostrzec można symbolikę charakterystyczną dla barokowej religijności i motywy przemijania, a także ornamentykę barokową i rokokową. 








polecam również inne posty oznaczone tagami:

#cmentarz,    #grób,   #epitafia 


inne ciekawe miejsca w tym regionie:


oficjalna strona muzeum:

****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz