Niegdyś wyjątkowa wieża upamiętniająca "Żelaznego Kanclerza". Dziś ruina w środku lasu...
Czas okazał się mało łaskawy dla ciekawej budowli, która uważana jest za najstarszą tego typu konstrukcję - pamiątkę.
"Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze (w Janówku w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Jordanów Śląski; niem. Bismarckturm in Ober-Johnsdorf) – wieża Bismarcka stojąca na szczycie Jańskiej Góry (Johnsberg, 253 m n.p.m.), najwyższego szczytu Wzgórz Łagiewnickich (część Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich na Przedgórzu Sudeckim). Jest to najstarsza wieża Bismarcka. Wieżę zbudował właściciel majątku w Sokolnikach Friedrich Schröter. Otwarcie nastąpiło 18 października 1869 [...]"
"[...] Budowla ma ok. 23 m wysokości. Dolna część wieży była początkowo otoczona okrągłym drewnianym pawilonem o promieniu 5,20 m, w celu osłony podczas złej pogody. Wewnątrz wieży prowadzono działalność gastronomiczną i rozrywkową. W czasie II wojny światowej w 1945 w dolną część wieży trafiły dwa pociski małokalibrowe, które uszkodziły ją w znacznym stopniu. Obecnie wieża jest w bardzo złym stanie technicznym" (wikipedia)
mapa/lokalizacja:
na zdjęciach ruiny wieży a także widoki z drogi prowadzącej do lasku z wieżą, panoramy w kierunku Ślęży i Sudetów
"Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (ur. 1 kwietnia 1815 w Schönhausen, zm. 30 lipca 1898 we Friedrichsruh) – niemiecki polityk, mąż stanu, premier Prus, kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem. Odegrał wiodącą rolę w procesie zjednoczenia Niemiec. W polityce wewnętrznej zwolennik ewolucyjnego konserwatyzmu. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych polityków europejskich XIX wieku.
Wieże Bismarcka (niem. Bismarckturm) – powstałe w latach 1869–1934 proste budowle w kształcie wieży lub kolumny, sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Pierwsze budowle tego typu wybudowano jeszcze za życia Bismarcka, a ostatnia wieża została oddana do użytku w roku 1926 w Polanowie. 174 wieże i kolumny Bismarcka stoją na terenach dzisiejszych Niemiec, Francji, Czech, Polski, Rosji, Austrii, Kamerunu, Tanzanii i Chile. Na terenie obecnej Polski zachowało się 17 z pierwotnych 40 pewnych lub prawdopodobnych wież Bismarcka" (wikipedia)
polecam również:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz