5 grudnia 2022

Historia Piernikarskiego Rzemiosła w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (GALERIA z wystawy)


Fantastyczne formy piernikarskie do wyciskania korzennego ciasta, zabytki związane z piernikarstwem i cechami piekarskimi i piernikarskimi, dokumenty, druki, rękopisy dotyczące wyrabiania pierników i fachu, opakowania, puszki na ciastka, dużo historii na temat składników, jarmarków, wytwarzania foremek i ciastek oraz znaczenia pierników. 

Opowieść o zachwycającym do dziś, wiekowym wyrobie ciastkarskim! Wystawa pachnąca przyprawami korzennymi i ciesząca oczy fantastycznymi zabytkami kultury materialnej! 









Jak czytamy na stronie internetowej muzeum, wystawa ma za zadanie: "przybliżyć temat rozwoju piernikarskiego rzemiosła na Dolnym Śląsku i w regionie Jeleniej Góry na tle rozwoju piernikarstwa w Europie Środkowej, w tym w Polsce (na przykładzie historii toruńskiego piernikarstwa). Chronologia wystawy obejmuje ponad 700 lat, zawierając się w szerokich ramach czasowych od XIII do XX w. Terytorialnie obejmie Śląsk, Górne Łużyce i Polskę, co umożliwi porównanie dolnośląskiego, w tym jeleniogórskiego, piernikarstwa z obszarem Europy Środkowej i obszarem Polski reprezentowanym przez „Świat toruńskiego piernika” (za: oficjalna strona Muzeum Karkonoskiego) 











na zdjęciach w galerii wybrane eksponaty, w tym formy piernikarskie z Jeleniej Góry i wypożyczone z innych muzeów i instytucji, a także eksponaty związane z cechami rzemieślniczymi w tym oczywiście piekarstwem i piernikarstwem, ale też pszczelarstwem, snycerstwem, handlem. Do tego aranżacje z wykorzystaniem manekinów w strojach i narzędzi pracy snycerza, piekarza (wyrabianie ciasta). 











Wystawa jest efektem projektu oraz współpracy Muzeum Karkonoskiego z lokalnymi dolnośląskimi muzeami, a także muzeum w Toruniu i Haus Schlesien w Niemczech. 









Historia Piernikarskiego Rzemiosła 

w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

wystawa czasowa 

listopad 2022 - luty 2023














polecam także inne posty oznaczone tagiem:
#pierniki 

szczególnie artykuł: 










niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz