8 grudnia 2022

"Śląsk: Kraina porcelany" - czyli białe złoto w Muzeum Śląskim w Görlitz (GALERIA)


Coś dla miłośników pożerania wzrokiem sztuki użytkowej! 

Fantastyczna wystawa prezentująca bogatą kolekcję śląskiej porcelany. 








"Śląsk: Kraina porcelany"
wystawa czasowa 2022 do 26 lutego 2023
Schlesisches Museum zu Görlitz
(Görlitz - nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Po 1815 roku administracyjnie w Prowincji Śląsk, a po 1918 do 1945 roku w Prowincji Dolny Śląsk) 











Wystawa w Muzeum Śląskim w Görlitz prezentuje przepiękne dzieła śląskich fabryk porcelany, które słynne były na przełomie XIX i XX wieku w całych Niemczech. Muzeum posiada ogromną kolekcję porcelany dzięki hojnym darowiznom. Specjaliści oceniają, że jest to prawdopodobnie największą na świecie kolekcja porcelany z historycznego Śląska. Składa się z około 15 tysięcy sztuk porcelany. Śląsk słynął z produkowania cenionego "białego złota" stąd tytuł wystawy "Śląsk: Kraina porcelany". 












Zaprezentowane zostały wyroby m.in. czołowych producentów, jak Krister, Tielsch, Ohme, Schlegelmilch i Königszelt, czyli fabryki z Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej (na Dolnym Śląsku) czy Tułowic (na Śląsku Opolskim). 










Na ekspozycji zobaczyć można wiele modnych serwisów w popularnych stylach, w tym art deco. Są też takie perełki, jak filiżanki brodacza (Barttasse), serwisy okolicznościowe (rocznicowe, świąteczne, związane z wydarzeniami politycznymi i sportowymi), oraz pamiątkowe z krajobrazami miast









strona oficjalna:

mapa/lokalizacja: 

(do Goerlitz można dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich z Wrocławia i Jeleniej Góry) 










polecam również:








polecam również inne posty z tego miasta:
















niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****


 

3 komentarze:

  1. hej, czy jesteście w stanie opowiedzieć mi coś więcej o obiekcie z homarem/rakiem np gdzie został wyprodukowany

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie pamiętam opisu eksponatów. Zaprezentowane zbiory są własnością Muzeum Śląskiego w Goerlitz i tam na pewno pracownicy merytoryczni będą w stanie udzielić odpowiedzi. Warto napisać do muzeum np. z załączonym zdjęciem. Powodzenia!

      Usuń
  2. hej macie może więcej informacji na temat wazy ze skorpionem/rakiem np wytwórnie

    OdpowiedzUsuń