16 kwietnia 2023

Mała Wielkanoc - wielka tradycja - o ludowych perłach na przeglądzie w Lubawce (GALERIA)

Czy Wielkanoc ma swoją stolicę? Tak, jest nią Gmina Lubawka! W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku byłem gościem i jurorem niezwykłego wydarzenia. Była to 36. Mała Wielkanoc w Lubawce. Piękne spotkanie ludowych twórców zorganizował Dom Kultury w Lubawce. 


Swoje rzemieślnicze dania i ozdoby zaprezentowały zespoły ludowe, stowarzyszenia oraz koła gospodyń z Dolnego Śląska, m.in. z powiatów kamiennogórskiego, złotoryjskiego, lwóweckiego, bolesławieckiego. Sami zobaczcie, jakie cudeńka wyczarowali ludowi artyści! 

To była UCZTA! Wszystkich zmysłów. Cieszyłem oczy aranżacjami stołów, z wykorzystaniem bukszpanu, barwinku, kwiatów wiosennych (narcyz, ciemiernik – zwany „różą postną”, czy bazie wierzbowe). Do tego fantastyczne jaja wielkanocne, dekorowane m.in. metodą batikową. A potrawy? Wielkie WOW. Pasztety, mazury, żurki i barszcze białe na zakwasach z mąki żytniej, pszennej i soku z kapusty, swojskie wędliny i sery, chleby, baby i pascha. Do tego najrozmaitsze kwaśnice, zupy chrzanowe, jaja faszerowane. Wszystko własnoręcznie przygotowane, oparte na rodzinnych recepturach, niektórych zaskakująco wielokulturowych. Zachwyciły mnie też piękne i historyczne formy do wyciskania masła czy pieczenia baranków oraz kurek. Moc tradycji i najrozmaitszych wpływów. Ten wspaniały przegląd udowodnił, że Święta Wielkanocne to okres barwnego i smacznego ucztowania oraz pięknej celebracji zwyczajów. 
















Były również wspaniałe opowieści o tradycjach, recytacje życzeń przekazywanych z pokolenia na pokolenie, śpiew. Zaprezentowały się zespoły biorące udział w przeglądzie stołów, a także goście muzyczni: świetna grupa z historycznych rubieży Śląska -  zespół Drewno z Zielonej Góry, wykonawcy „białego śpiewu” nawiązującego do kultury Ukrainy i Białorusi. 











Brawo dla organizatorów i wielkie brawa dla osób kultywujących tradycję i sprawiających, że tradycja zyskuje nowe oblicze, łącząc stare z nowym. Wszak Wielkanoc to święto życia i płodności.








Dziękuję Dyrektorowi Domu Kultury w Lubawce za zaproszenie. Zwycięzcom Przeglądu gratuluję talentów i poświecenia się misji pielęgnowania tradycji i dziedzictwa tego kulinarnego, jak i niematerialnego. 

Polecam również inne posty z tagiem #Wielkanoc 


***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz