13 czerwca 2023

Kościół św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu (GALERIA)


Katolicka wizytówka Dzielnicy Czterech Świątyń. 

Barokowy kościół we Wrocławiu, leżący w szczególnym miejscu. 





"Kościół św. Antoniego z Padwy we Wrocławiu - świątynia została zbudowana w latach 1685–1692 pod kierunkiem arch. Mateusza Bienera według projektu nieznanego architekta włoskiego w stylu barokowym przy ówczesnym klasztorze zakonu franciszkanów reformatów.
W rezultacie eksplozji prochu w pobliskiej baszcie murów miejskich 21 czerwca 1749, cały kompleks klasztorny uległ poważnym uszkodzeniom [...]"




"[...] W szczególności zniszczone zostały dachy i, w całości lub częściowo, zawaliły się sklepienia, zarówno kościoła, jak i klasztoru, w kościele uszkodzone zostały, choć w różnym stopniu, wszystkie ołtarze, poza jednym. Odbudowa kompleksu trwała do 1753. Kościół ma szerokość ok. 18 metrów, długość 30, a wysokość sklepienia 17. Kwadratowa w rzucie wieża nie jest wysoka, a ponieważ znajduje się w głębi, przy chórze, to trudno ją dostrzec z ulicy. Nad portalem znajduje się figura patrona kościoła, św. Antoniego z Padwy" (wikipedia) 






"Wizja św. Antoniego Padewskiego – obraz śląskiego malarza barokowego, Michaela Willmanna, namalowany w 1699 roku do głównego ołtarza w kościele św. Antoniego we Wrocławiu" (wikipedia) 


Okolicę, w której znajduje się kościół, nazywa się Dzielnicą Czterech Świątyń/Wyznań, gdyż w pobliżu znajdują się ponadto:

 ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej (kościół dworski),
żydowska Synagoga Pod Białym Bocianem
prawosławny Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy 

strona oficjalna: 





Antoni z Padwy, Antoni Padewski (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) – teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła.

polecam również inne posty oznaczone tagiem: 


****

***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz