15 lipca 2023

Budziszyn - Bautzen – Budyšin – spacer po perełce Łużyc (GALERIA)


Miasto leżące na trasie pomiędzy Zgorzelcem a Dreznem nazywane jest „saksońską Norymbergą” z uwagi na ciekawe zabytki i zabudowę. Nosi też przydomek „Miasta 17 wież” – co widać w krajobrazie! Budziszyn jest kojarzony nie tylko z uwagi na architekturę, ale i historię (związki z Polską w średniowieczu) oraz kulinaria – wyrabia się tutaj znaną musztardę: Bautz’ner Senf. To ośrodek kultury Łużyczan. 

Zapraszam na fotograficzny spacer po Bautzen – od widoków z mostu Friedensbrücke (panorama na wieże!) przez zabudowę starego miasta z ratuszem, katedrą i zamkiem po bogate kamienice, pomniki i ciekawe ruiny (kościół z cmentarzem!). Galerię uzupełniają ciekawostki historyczne i opisy. 


most Friedensbrücke z widokami na miasto

ratusz, rynek

katedra św. Piotra





Nikolaikirche - ruiny kościoła z cmentarzem

Burgtheater


Na około 80 zdjęciach zaprezentuję m.in.:
dworzec z makietą miasta, kamienice, gmach Philipp-Melanchthon-Gymnasium, fontanna Ritter-Dutschmann, ratusz, rynek, wieża Reichenturm (więcej TUTAJ), katedra św. Piotra (więcej TUTAJ), Nikolaikirche - ruiny kościoła z cmentarzem (więcej TUTAJ), zamek z teatrem, Michaeliskirche - kościół z amboną z Mojżeszem, restauracja z muzeum musztardy, uliczki, most Friedensbrücke z widokami na miasto, wieże i baszty (m.in. Lauenturm, Neue Wasserkunst, Alte Wasserkunst, Wasserturm, Mönchsbastei), Mönchskirche - ruina klasztoru, Hexenhäusel - "Dom Czarownicy" - budynek mieszkalny mający ponad 400 lat. 


Wasserturm i Mönchskirche 

most Friedensbrücke

dworzec z makietą miasta

Hexenhäusel 





wieża Reichenturm





"Bautzen to miasto powiatowe w Niemczech, we wschodniej części kraju związkowego Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, siedziba powiatu Budziszyn, nad rzeką Sprewą. Budziszyn jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Ślady osadnictwa ludzkiego na terenie Budziszyna, tzw. kultury łużyckiej, pochodzą z V – IV wieku p.n.e. Budziszyn był grodem założonym przez Słowian połabskich z plemienia Milczan. Przed rokiem 1000 w Budziszynie, na miejscu zdobytego grodu słowiańskiego, Niemcy założyli zamek Ortenburg, wokół którego powstało późniejsze miasto. Pierwsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1002 roku [...]"











"[...] Gród odgrywał strategiczną rolę w czasie wojen polsko-niemieckich z lat 1002–1018. W 1002 miasto zostało przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego. W 1018 r. w Budziszynie został zawarty pokój między Bolesławem Chrobrym i cesarzem Henrykiem II pozostawiający miasto w granicach Polski. W 1032 roku zostało utracone na rzecz Marchii Miśnieńskiej. W latach 1032–1076 miasto należało do margrabiego Miśni, stając się ośrodkiem kolonizacji niemieckiej na Łużycach, następnie przeszło pod władzę Czech. Pierwsza udokumentowana wzmianka o nadaniu praw miejskich pochodzi z 1240 roku" (za: wikipedia)

Michaeliskirche 










o wybranych zabytkach:
"zamek Ortenburg (Hród) – pierwotny z ok. 958 r., przebudowany przez króla Węgier Macieja Korwina w latach 1469–1490. Zamek zachował gotycki wystrój z późniejszymi renesansowymi dodatkami. Wejście do warowni prowadzi przez Wieżę Macieja, nazwaną tak na cześć króla Węgier. Wokół zamku zachowały się fragmenty murów obronnych z basztami. Na zamku znajduje się od 1971 r. „Muzeum Sorabistyczne” (Serbski muzej Budyšin/Sorbisches Museum) zajmujące się historią, kulturą i literaturą Serbołużyczan

Katedra św. Piotra (Katedrala Swj. Pětra / Dom St. Petri) – z XIII / XV wieku, czteronawowa. Zewnętrzne ściany świątyni są ozdobione gotyckimi nagrobkami. Świątynia służy protestantom i katolikom od 1524 r." (wikipedia) 










o wybranych zabytkach:
"Bogata Wieża (Bohata wěža/Reichenturm) – z l. 1490-92 z barokową nadbudową z pocz. XVIII wieku. Wieża jest odchylona od pionu o 144 cm

Ruiny kościoła św. Mikołaja (St. Nikolai) z 1440 r., z cmentarzem z grobami znanych Łużyczan

Niemiecko-Łużycki Teatr Narodowy (Němsko-Serbske ludowe dźiwadło/Deutsch-Sorbisches Volkstheater) – klasycystyczny budynek z końca XVIII w. i jedyny dwujęzyczny teatr w Niemczech
 
Friedensbrücke - most z 1907 roku, jest jednym z większych kamiennych mostów łukowych w Saksonii (181 m). Stanowi punkt widokowy z panorama na stare miasto z wieżami" (wikipedia) 






"Pokój w Budziszynie (niem. Frieden von Bautzen, dolnołuż. Budyšyński měr) – polsko-niemiecki traktat pokojowy zawarty między Bolesławem I Chrobrym a cesarzem Henrykiem II, podpisany 30 stycznia 1018 w Budziszynie. Traktat utwierdzono małżeństwem Bolesława z Odą, córką Ekkeharda I, siostrą Hermana I, margrabiów Miśni (czwarta żona Bolesława Chrobrego, przez długi czas przez historyków uważana była za I królową Polski)" (za: wikipedia) 




więcej informacji:


>> do Bautzen dojechałem pociągiem 
(pociąg na trasie Jelenia Góra - Drezno z przystankiem przesiadkowym w Goerlitz - w ramach promocji drezdeńskiej Kolei Dolnośląskich i biletu promocyjnego w Niemczech) 









a w okolicy: 

#Goerlitz,   #Miśnia,   #Drezno,  #Zittau 

polecam także tag:













mapa mojej trasy (przybliżona): 



za: mapy.cz










***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz