11 sierpnia 2023

Cappelle medicee – kaplice medycejskie we Florencji (GALERIA)


Arcydzieła sztuki! 

Nieukończone perły Michała Anioła i niezwykłe marmurowe cuda w mauzoleum Medyceuszy. 








Cappelle medicee  - są to dwie budowle (Sagrestia Nuova, Cappella dei Principi) przy bazylice San Lorenzo we Florencji we Włoszech. Pochodzą z XVI i XVII wieku, zostały zbudowane jako przedłużenie XV-wiecznego kościoła. Zostały wybudowane jako forma uczczenia rodziny Medici, patronów kościoła i wielkich książąt Toskanii [...]" 






"[...] Michał Anioł stworzył projekt architektoniczny kaplicy Sagrestia Nuova i od 1524 do 1533 roku realizował wystrój rzeźbiarski, który nie jest ukończony.  W kaplicy znajdują się sarkofagi: Lorenzo di Piero de 'Medici i Giuliano di Lorenzo de' Medici. Każda grupa składa się z trzech postaci, wyidealizowanego zmarłego na górze i dwóch bóstw u jego stóp, reprezentujących cztery pory dnia: wieczór i poranek u Lorenza, noc i dzień u Giuliano. W kaplicy znajduje się również grupa rzeźbiarska „Madonna z Dzieciątkiem” Michała Anioła, która także jest niedokończona [...]"









"[...] Kaplica książęca (Cappella dei Principi ) to duże ośmioboczne pomieszczenie sklepione wysoką kopułą, zbudowane w 1605 roku. Marmurowe intarsje (pietra dura) są uważane za arcydzieła florenckiej szkoły kamieniarzy Opificio delle Pietre Dure . W krypcie pochowanych jest prawie pięćdziesięciu mniej ważnych członków rodziny” (za: wikipedia) 








Mapa/lokalizacja:












W ramach zwiedzania kaplic dostępne są również ekspozycje prezentujące relikwiarze i sztukę skarlaną. 

(post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - relacja z wycieczki do Włoch - Włochy Północne - więcej postów z tego kraju: #WŁOCHY



















*****
***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz