15 września 2023

Muzeum Narodowe we Wrocławiu: Muzeum Etnograficzne - wystawy: "Intrygujące!" + "Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik" (GALERIA_


Świat niezwykłych przedmiotów i ich znaczenia. Artefakty z przeszłości: przedmioty codziennego użytku, pamiątki, dzieła sztuki. Dwie interesujące wystawy w muzeum we Wrocławiu. 


Kilkadziesiąt migawek z dwóch ekspozycji czasowych w Muzeum Etnograficznym. 










"Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pierwsze zbiory powstały dzięki przekazaniu eksponatów z magazynów Ministerstwa Kultury i Sztuki w Bożkowie i w Żelaźnie oraz z muzeów regionalnych z takich miejscowości jak: Karpacz, Szklarska Poręba, Niemcza, Bolków, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Brzeg, Wałbrzych i Ziębice. Od 1949 r. kupowano eksponaty z takich regionów jak np. Śląsk Opolski i Beskid Śląski. Od lat 1953–1956 zaczęto systematycznie poszukiwać eksponatów na Dolnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów jak m.in. ziemia kłodzka, Lwówek Śląski, Legnica i Wołów. Muzeum gromadzi wytwory dolnośląskiej wiejskiej kultury ludowej od XVII wieku do czasów współczesnych. W 2004 r. Muzeum Etnograficzne przeniosło się do dawnego Letniego Pałacu Biskupów Wrocławskich przy ul. Traugutta 111/113, gdzie w maju 2006 r. otwarto pierwszą wystawę" (za: Wikipedia) 











Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu 
wystawa czasowa
Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik

20 maja – 8 października 2023

"List gratulacyjny skierowany do księżnej Daisy z okazji jej zaślubin, kapsuła czasu z Kątów Wrocławskich, laurki dziecięce dla dyrektorki szkoły, ślubne monidła, wojskowe chusty, ubranka do chrztu – to przedmioty, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne. Wszystkie je można zobaczyć na wystawie poświęconej rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym" (za: Muzeum Etnograficzne) 

więcej: 












Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu 
wystawa czasowa 
Intrygujące!

3 czerwca – 3 grudnia 2023

„Intrygujące!” to cykl tekstów napisanych przez pracowników Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zamieszczanych cyklicznie na stronie internetowej mnwr.pl. Zorganizowana w Muzeum Etnograficznym wystawa pod takim także tytułem właśnie do tego cyklu bezpośrednio nawiązuje, prezentując zabytki, które wcześniej opisano w ramach blogu „Intrygujące!”. Zwiedzający zobaczą obrazy i rzeźby twórców nieprofesjonalnych, huculiana (ceramikę oraz wyroby z drewna i metalu), artefakty związane z piernikarstwem i drukowaniem tzw. blaudruków, instrumenty muzyczne, szopki, elementy strojów tradycyjnych, makatki oraz ozdoby wykonane z włosów. Wśród pokazywanych eksponatów znajdują się również takie, które nigdy dotąd nie opuściły muzealnego magazynu i wystawione zostały po raz pierwszy" (za: Muzeum Etnograficzne)

więcej: 











więcej o stałych wystawach muzeum w relacji na blogu:











polecam również:

#Wrocław,   #muzeum 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz