13 września 2023

Muzeum Wina - ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Wystawa na temat tradycji winiarskich. Zielona Góra to historyczne tereny Śląska i Dolnego Śląska, obecnie w województwie lubuskim, stąd nazwa muzeum. 

Na wystawie zobaczyć można narzędzia i przedmioty związane z produkcją, przechowaniem wina, handlem,  kulturą, a także konsumpcją "napoju bogów". Oprócz rozmaitych pras, posągów Bachusa, butelek i beczek, zobaczyć można dzieła sztuki z motywem winnej latorośli, a także piękne historyczne śląskie szkło (wypatrzyłem szklanice masońskie!). Wystawa w Zielonej Górze jest unikatowa w skali kraju. 












"Na wystawie prezentowane są obiekty pochodzące z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami – darami z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej, zaprezentowany jest zatem pełen proces produkcji wina. Po wejściu do Muzeum Wina przyciągają dwa dna beczek ze znakami firmowymi wytwórni Grempler&Co – najstarszej w Niemczech wytwórni win musujących oraz Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze. Aranżację wnętrza uzupełniają drewniane prasy koszowe. W drugiej części wystawy zrekonstruowano linię technologiczną produkcji wina" (opis na stronie muzeum, mzl.zgora.pl










"Zielona Góra (łac. Thalloris, Prasia Elysiorum; niem. Grünberg in Schlesien; cz. Zelená Hora, potocznie również Winny Gród) – miasto woj. lubuskiego, siedziba organów samorządu województwa. Miejscowość historycznie oraz kulturowo jest częścią Dolnego Śląska. Miasto przez niemal całą swoją historię związane było z Dolnym Śląskiem, a konkretniej księstwem głogowskim [...]" 





"[...] Zielona Góra znana jest jako polska stolica wina. Dawniej był to najdalej wysunięty na północ obszar w Europie z uprawą winorośli. Prawdopodobne początki tradycji winiarskich miasta sięgają 1150 roku, kiedy to do Zielonej Góry przybyli osadnicy z Frankonii, którzy przywieźli sadzonki oraz umiejętności uprawy winnej latorośli. Pierwsza wzmianka o uprawie winorośli pochodzi z 1314 roku.  czasem w Zielonej Górze i okolicy powstało bardzo wiele winnic. W 1890 winorośl uprawiano na powierzchni 1400 ha. W okresie międzywojennym w okolicach Zielonej Góry istniało ok. 300 hektarów winnic. W Zielonej Górze w okresie industrializacji powstało siedem znaczących wytwórni win, w tym słynne zakłady Gremplera. W 1826 August Grempler, wraz z dwoma współpracownikami, założył w Zielonej Górze pierwszą w Niemczech wytwórnię wina musującego [...]" 








"[...] Na terenie Zielonej Góry znajduje się kilkanaście bardzo dobrze zachowanych piwnic winiarskich, w tym m.in. znajdująca się przy ul. Wodnej unikatowa piwnica winiarska z 1786. Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli w Zielonej Górze zrodziły różnorodne obyczaje. Najbardziej spektakularnym ich przejawem jest hucznie obchodzone w pierwszej połowie września święto Winobrania. Poza tym odbywa się tu Lubuski Festiwal Otwartych Piwnic i Winnic (maj) oraz Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (czerwiec), czy tradycyjne winobranie w skansenie w ramach imprezy ,,U progu jesieni" (wrzesień).Przez Zieloną Górę prowadzi także Lubuski Szlak Wina i Miodu" (wikipedia) 







na zdjęciach: 
eksponaty na wystawie w muzeum 

więcej informacji:











polecam również:




***

***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz