28 września 2023

Rogowiec – ruiny zamku i widoki (GALERIA)


Miejsce z duchem historii i fantastycznymi panoramami! 

Jeden z atrakcyjnych punktów widokowych w Górach Kamiennych. Miejsce dla miłośników ruin i przyrody. 




"Rogowiec – szczyt o wysokości 870 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych. Góra stożkowata i skalista. Zbocza strome i pocięte małymi, lecz głębokimi dolinkami, oraz usiane malowniczymi skałkami. Na wschodnich i północno-wschodnich zboczach dawne osuwiska. Leży na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Przez górę przebiega fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Zamek Rogowiec (niem. Hornschloss/Hornsberg) – zabytkowy zamek w ruinie. Zamek Rogowiec zbudowano pod koniec XIII wieku. Składał się z zamku górnego, międzymurza, zamku dolnego oraz dziedzińca wewnątrz zamkowego [...]" 




"[...] Zamek górny, ulokowany na nieregularnym podłożu, miał nieregularny kształt, dostosowany do terenu i obejmował mniej więcej, kształt zbliżony do trójkąta o wym. ok. 30 × 20 m i powierzchni około 700 m², na zachodnim jego wierzchołku we wschodniej części obwarowań stała okrągła wieża o średnicy około 10 m i grubości murów przy ziemi około 3,6 m. Do dzisiejszych czasów zachowane relikty książęcego zamku składają się z fragmentów murów obwodowych, nikłych pozostałości po basztach oraz fragmentu cylindrycznej wieży o wysokości około 3 metrów. Rogowiec jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Ze szczytu roztacza się szeroka panorama. Na wschodzie i północnym wschodzie widać Góry Sowie, na północy Góry Wałbrzyskie, na zachodzie i południu Góry Kamienne" (za: Wikipedia) 




mapa/szlaki:

z PTTK Andrzejówki (możliwość dojazdu autobusem numer 12 z Wałbrzycha):





polecam również:






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz