13 listopada 2023

Skarby w gotyckim ratuszu, czyli Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (GALERIA)


Ciekawa siedziba muzeum skrywa w sobie niezwykle cenne i interesujące eksponaty, w tym Skarb Średzki - jeden z najważniejszych skarbów archeologicznych odkrytych w Europie w XX wieku! 

Gotycki ratusz służy za muzeum, a na ekspozycji zobaczyć można prawdziwe rarytasy! 











"Środa Śląska (niem. Neumarkt in Schlesien, cz. Slezská Středa) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim. Niemiecka nazwa oznacza nowy targ (niem. Neumarkt), natomiast polska wskazuje na to, że targ odbywał się w środy. Środa Śląska historycznie leży na Dolnym Śląsku, na Nizinie Śląskiej.  Przed 1214 otrzymała magdeburskie prawo miejskie, które po wielu zmianach i modyfikacjach stało się tzw. prawem średzkim, przyjętym przez wiele miast. Ratusz w Środzie Śląskiej – gotycka budowla wzniesiona w XV wieku, położona w bloku zabudowy śródrynkowej. Obecnie ratusz to zespół budynków zgrupowanych wokół niewielkiego, wewnętrznego dziedzińca [...]" 







"[...] Najstarszy jest budynek położony na osi bloku śródrynkowego, posiadający dwie kondygnacje i odsłonięty na początku XX wieku późnogotyckim, profilowanym szczytem. Na piętrze jest reprezentacyjna sala z zachowanym gotyckim sklepieniem trójdzielnym, na którym są fragmenty polichromii z XVII wieku. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej w ratuszu. Początki muzealnictwa w Środzie Śląskiej sięgają lat 20. XX wieku. Wtedy to z inicjatywy dra Franza Zmarzlego - profesora miejscowego gimnazjum oraz Bruno Klebsa – rektor szkoły ewangelickiej powstało Heimatmuseum. Kolejne muzeum w mieście powstało w 1964 roku jako Muzeum Rzemiosł Drzewnych. Z czasem przyjęło nazwę Muzeum Regionalnego. Od początku powstania funkcjonowało w pomieszczeniach średzkiego Ratusza [...]" 








"[...] W muzeum eksponowane są następujące wystawy stałe: „Skarb średzki”, odkryty w latach 1985-1988, zawierający m.in. koronę, monety oraz ozdoby, „Wieża więzienna” - zrekonstruowane pomieszczenia cel więziennych z XIV wieku, „Warsztat - dawne narzędzia do obróbki drewna” - ekspozycji dawnych narzędzi ciesielskich, używanych m.in. przez stelmachów i kołodziejów, bednarzy oraz stolarzy, „Archeologia ziemi średzkiej”, „Mały Skarb Średzki” - pamiątki rodzinne (biżuteria), należące do kupca Otto Paula Pavla, odkryte w 2000 roku" (za: wikipedia) 







Więcej o Skarbie Średzkim na blogu: TUTAJ 

*** UWAGA: cyklicznie, przez kilka tygodni na przełomie listopada, grudnia i stycznia eksponaty należące do Skarbu Średzkiego prezentowane są na specjalnej corocznej czasowej wystawie w Muzeum Narodowy we Wrocławiu! 







więcej o muzeum na stronie oficjalnej: 









polecam również posty oznaczone tagiem: 















******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz