Szczególnie wyróżnia się niesamowita korona. Biżuteria i monety przeleżały ukryte kilka wieków! Dziś cieszą oczy zwiedzających. Całość jest warta bajońską kwotę ponad 200 milionów złotych.
Na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym zaprezentowane zostały eksponaty pochodzące z jednego najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku w Europie. To odkryte w latach 80. ubiegłego wieku klejnoty i monety.
Do odkrycia doszło w 1985 (8 czerwca) i 1988 (24 maja) roku podczas prac budowlanych. Zdaniem historyków skarb średzki został ukryty w połowie XIV wieku w okresie, w którym region nawiedziła epidemia dżumy. Od tamtej pory cenne zbiory liczone w tysiącach sztuk różnorakich elementów pozostawały zdeponowane w skrytce, która została zupełnie zapomniana. Badacze skarbu wysnuli teorię, że niezwykła kolekcja mogła być własnością bankiera żydowskiego, który w 1348 roku przyjął ją w zastaw od króla czeskiego Karola IV Luksemburskiego.
Najpierw w 1985 roku robotnicy znaleźli gliniany dzban wypełniony monetami. Odkrycie trafiło do Muzeum Archeologicznego. Prawdziwą sensacją było to, co stało się przy rozbiórce starej kamienicy. Wówczas, trzy lata po wydobyciu pierwszej części skarbu, odkryto jego kolejną porcję. Część została zrabowana. Udało się później odzyskać niektóre elementy. Specjaliści złożyli z nich najcenniejsze znalezisko – koronę. Była ona prawdopodobnie przeznaczona dla Blanki de Valois. Została wykonana w warsztacie sycylijskich mistrzów. Całość uzupełniają pięknie dekorowane zawieszki, klamry czy też pierścienie.
"Skarb Średzki" to stała wystawa w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej (więcej TUTAJ)
**
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz