Translate

3 listopada 2018

Z lasów i pól, cz. 5 – Panaceum z gór

Rhodia Radix to stara nazwa niezwykłej rośliny. Już w XVII wieku kamiennogórski aptekarz pisał w swoim kompendium, że ten naturalny lek rośnie również w Karkonoszach, królestwie Liczyrzepy. Przez wieki ten cud natury funkcjonował i nadal funkcjonuje pod różnymi regionalnymi określeniami: „korzeń pachnącym różą”, „laska Aarona” czy „rodzimy żeń-szeń”. Jego prawdziwa nazwa botaniczna to różeniec. Naukowcy udowadniają jego niezwykłe lecznicze właściwości. 







Różeniec górski (rhodiola rosea) w dziele mistrza Vielheuera („Gründliche Beschreibung fremder Materialien und Specereyen Ursprung” 1676) pojawia się pod starą nazwą „Rhodia Radix” lub „Rosearadix”.



opis w „Gründliche Beschreibung fremder Materialien und Specereyen Ursprung”


Po stu latach ten śląski autor był cytowany w innym europejskim dziele: „The Chemical Works of Caspar Neumann” (1773), wydanym na Wyspach Brytyjskich. Właściwości różeńca znane były już znacznie wcześniej. Na pewno stosowany był od wieków. Pierwsze piśmienne potwierdzenie jego użycia pochodzi z XVI wieku.




z ogrodu botanicznego we Wrocławiu 

Dziś nastąpił wielki renesans tego zioła. Nazywa się go „złotym korzeniem”, „korzeniem pachnącym różą”, „laską Aarona” czy „rodzimym żeń-szeniem”. Na każdym kroku podkreśla się jego niezwykłą moc, czyniącą z niego kolejne modne „superfood”. Nazwa tej niewielkiej rośliny (do 40 cm) o mięsistych łodygach i liściach wzięła się od tego, że jej korzeń pięknie pachnie kwiatami róży. Różeniec tworzy kępy, jest gatunkiem arktyczno-alpejskim.


Różeniec w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu 


Opracowania zielarskie i medyczne podkreślają, że naturalne związki chemiczne zawarte w roślinie mają bardzo cenny wpływ na organizm człowieka i zwierząt. Wręcz przedłużają życie. Stosowanie różeńca pozwala na zwiększenie odporności i poprawę kondycji fizycznej, jak i psychicznej. O roślinie mówi się jako naturalnym środku dopingowym w sporcie. Uważa się też, że ma charakter afrodyzjaku.

W Polsce, naturalnie w stanie dzikim, występuje wyłącznie w Sudetach i Karpatach, zwykle na terenie parków narodowych, w tym Karkonoskiego Parku Narodowego.


ziele różeńca


Różeniec można kupić w sklepach zielarskich w postaci suszonych kłączy, ale też już przygotowanych specyfików (tabletki, krople, eliksiry).

Inne ciekawe rośliny:
Z lasów i pól

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz