13 marca 2024

Zamek Kapitanowo (GALERIA)


Cenny zabytek architektury i świadectwo historii na ziemi kłodzkiej. 

Interesująca, obszerna wieża mieszkalna (donżon/palatium) wkomponowana w bryłę gotycko-renesansowego dworu obronnego.







"Zamek Kapitanowo (niem. Schloss Hauptmannhof) – zamek położony na terenie wsi Ścinawka Średnia w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, gminie Radków. Początki zamku związane są z budową XIV-wiecznego donżonu stanowiącego główną część założenia. W ciągu stuleci obiekt ulegał znaczącym przebudowom, zyskując już w XV w. kolejną wieżę o funkcjach mieszkalnych oraz zamknięty dziedziniec wewnętrzny. Wiek XVI oraz pierwsza połowa XVII w. przyniosły dalszy rozwój zamku w duchu epoki renesansu. W okresie baroku uległ on częściowym zmianom dekoracyjnym. Obiekt użytkowany był do lat 90. XX w., w późniejszym czasie opuszczony ulegał dewastacji. Pomimo znaczących zniszczeń zamek zachował swój charakter i obecnie udostępniony jest dla turystów za zgodą prywatnego właściciela, prowadzącego w nim prace remontowe" (za: Wikipedia) 







Właściciel zamku - Henryk Hnatów Krynicki - z pasją opowiada o zamku, jego dziejach i ciekawostkach. Prowadzi również vlog Zakamarki Historii na Youtube
. Na temat pracy przy odbudowie zamku: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/47069/kapitanowo


strona zabytku: 

mapa/lokalizacja: 








w tej samej wsi znajduje się również ciekawy kościół z malowidłami: 


w okolicy: 







polecam również inne posty oznaczone tagami: 

#zamek,    #dwór 






*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz