Translate

1 lutego 2022

Zamek Sarny w Sudetach - kompleks pałacowo-folwarczny z kaplicą i parkiem (GALERIA + MAPA + opis)

Podnoszona z ruiny renesansowa rezydencja jest malowniczo położona w sercu Sudetów, na ziemi kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Pałac, nazywany też zamkiem, powstał w efekcie przebudowy starszego dworu obronnego z fortyfikacjami. Oprócz części mieszkalnej, składa się też z kaplicy dworskiej oraz zabudowań gospodarczych i urokliwego parku w dolinie nad rzeką. Brzmi zachęcająco? To nie wszystko! Dziś jest nie tylko atrakcją turystyczną z zapleczem noclegowym i gastronomicznym, ale i ośrodkiem działań artystycznych i kulturowych związanych z muzyką dawną oraz sztuką ogrodnictwa i architektury krajobrazu. 


Zapraszam do galerii i opisu! 





w świątecznym klimacie

Pałac położony jest w Sarnach, czyli przysiółku wsi Ścinawka Górna w gminie Radków, w powiecie kłodzkim. To historyczny region ziemi kłodzkiej (Hrabstwa Kłodzkiego), od XVIII wieku związany z Dolnym Śląskiem, współcześnie będący częścią województwa dolnośląskiego. Geograficznie wieś leży nad rzekami Włodzicą i Ścinawką, na styku Obniżenia Nowej Rudy/ Obniżenia Ścinawki/ Gór Kamiennych w Sudetach. 







zabudowania kompleksu 


Zamek znajduje się:

  • 5 km od przejścia granicznego PL/CZ Otovice / Tłumaczów
  • 6,5 km szlakiem pieszym od dworca PKP w Nowej Rudzie lub 5,5 km piechotą z przystanku kolejowego PKP Ścinawka Średnia (linia przecina się tam z pieszym Głównym Szlakiem Sudeckim) - obie stacje znajdują się na trasie połączenia Wałbrzych Główny – Kłodzko Główne, linia D15 Kolei Dolnośląskich), 
  • 10 km od bazyliki w > Wambierzycach
  • 15 km od schroniska „Zygmuntówka” w Górach Sowich (15 km w linii prostej od > Wielkiej Sowy), 
  • 24 km od > Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych (11 km w linii prostej). 


Dokładną lokalizację można znaleźć na mapie (zamieszczam ją poniżej + znaczniki dla Google: https://g.page/zameksarny?share, dla mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/cacafekoze). 

Od kilku lat w Sarnach stale prowadzone są prace remontowe, dzięki którym kolejne części zabytkowego i urokliwego kompleksu są udostępniane zwiedzającym i gościom w różny sposób. Zwiedzający mogą także zobaczyć część remontowanych na bieżąco obiektów i wnętrz. W podziemiach i salach dworu odbywają się wystawy fotografii, rzeźby, rozmaite spotkania autorskie oraz animacje (zamek jest m.in. jednym z gospodarzy Festiwalu Góry Literatury, który współorganizuje literacka noblistka – Olga Tokarczuk, prywatnie mieszkanka okolicy). 













niezwykła kaplica 

W Sarnach (niem. Scharfeneck) początkowo wzniesiono mieszkalną wieżę rycerską. Następnie w jej miejscu zbudowano dwór renesansowy z fortyfikacjami. W XVII wieku dwór przebudowano na pałac. W XVIII wieku powstała kaplica pałacowa poświęcona > św. Janowi Nepomucenowi, bogato zdobiona dekoracją malarską na ścianach i sklepieniu. Przez wieki dobra te związane były z wpływową rodziną von Götzen. Po wojnie nastąpił schyłek świetności dworu. Zaniedbywany obiekt powoli niszczał...

Dopiero od kilku lat, staraniem nowych właścicieli, odzyskuje utracony blask. Co więcej, dzięki ciekawej ofercie Zamek Sarny cieszy nie tylko oczy – swoją architekturą i zabytkami sztuki – ale też i inne zmysły! Działa tam kawiarnia (w domu bramnym) i restauracja (w oficynie) z ciekawym menu, odbywają się regularne wydarzenia muzyczne poświęcone muzyce barokowej. Występują prawdziwe gwiazdy z zakresu wykonawstwa muzyki dawnej! Od 2015 roku w kaplicy pałacowej i pałacu odbywa się Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck (facebook.com/scharfeneck/), a także inne sezonowe koncerty (> na ten temat TUTAJ). Z kolei tzw. Dom Kompozytorów – obiekt z końca XIX wieku, jest przeznaczony na cele gościnne (działa tam hotel). Przy zamku działa też Europejskie Centrum Sztuki Ogrodowej im. Eduarda Petzolda (ECSO) - inicjatywa Fundacji Odbudowy Dworu Sarny związana z kulturą ogrodnictwa. 












tajemnicze zakamarki 

Niezwykłą częścią kompleksu zamkowego jest niewątpliwie wspomniana kaplica. Powstała ona w latach 20-tych XVIII wieku. Z uwagi na rozmiar i jej rolę oraz dostępność nazywana była kościołem dworskim (Hofkirche). Wnętrza świątyni pokrywają malowidła autorstwa Johanna Franza Hoffmanna, cenionego późnobarokowego malarza. Co ciekawe budowa kaplicy w Sarnach trwała jednocześnie z finansowaną przez tego samego hrabiego, właściciela zamku, przebudową kościoła w Wambierzycach z bogatym barokowym wystrojem, współcześnie bazyliki. 


podczas jednego z koncertów w zamku 



widok na część parku i oficyny 

  • Więcej informacji o tym miejscu oraz aktualności na temat działalności znaleźć można na oficjalnej stronie:

>>> http://www.zameksarny.pl/

>>> Zamek Sarny: Schloss Scharfeneck - fanpage

  • Mapa/lokalizacja:



>> https://goo.gl/maps/uPZKtMxQt2GmwBqp7

zamek znajduje się około 5,5 km piechotą od przystanku PKP Ścinawka Średnia (na linii Wałbrzych - Kłodzko):

>> https://pl.mapy.cz/s/nusadeheba


A w okolicy:

(linki do postów oznaczonych tagami)

#Radków,    #NowaRuda,   

#GóryStołowe,   #GórySowie


Polecam również na blogu:

#pałac,   #zamek 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz