24 maja 2024

Starodruki, rękopisy i mapy ze zbiorów Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (GALERIA)


Muzeum zaprezentowało część swoich zbiorów dawnych ksiąg i map. Wśród zaprezentowanych eksponatów znajdują się takie skarby, jak: książka położnicza wybitnej Ślązaczki Justine Siegemundin czy norymberskie wydanie zielnika Elizabeth Blackwell oraz mapa Śląska z XVIII wieku. Druki i rękopisy zaprezentowane na ekspozycji pochodzą z XVIII – I połowy XIX wieku. 


Muzeum posiada własną bibliotekę oraz zbiory starych druków i dawnych map. Kolekcja nawiązuje do zbiorów nieistniejącej Biblioteki Wallenberga, która funkcjonowała w mieście w latach 1729 – 1945. Na wystawie zaprezentowane są portrety pastorów z ewangelickiego Kościoła Łaski, w którym znajdowały się cenne zbiory biblioteczne. Pastorowie pozowali na tle księgozbioru. 











„Starodruki, rękopisy i mapy ze zbiorów Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze”

[wystawa czasowa] 
18.05.2024 – 30.06.2024 
Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 









"Biblioteka w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze powstała wraz z założeniem Muzeum Regionalnego w Kamiennej Górze. Dziś księgozbiór liczy ponad 3500 woluminów i podzielony jest na dwie części: księgozbiór zabytkowy i księgozbiór podręczny. Księgozbiór zabytkowy liczy 136 starodruków. Przeważającą część tworzą dzieła o tematyce teologicznej, ale znajdziemy w nim również ciekawe pozycje z innych dziedzin nauki: geografii, astronomii, medycyny, historii i biologii" (za: https://www.muzeumtkactwa.pl) 








"Biblioteka Wallenberga (nazywana również Biblioteką Wallenberga-Fenderlina). Nazwa związana była z nazwiskami fundatorów książnicy. Biblioteka działała od 1728/1729 roku przy ewangelickim Kościele Łaski w Kamiennej Górze. Przez dziesiątki lat działalności zgromadziła ciekawy księgozbiór, który pod koniec XIX wieku osiągnął kilka tysięcy woluminów. [..] W katalogu można znaleźć wzmiankowane dzieła np.: Kanta, Leibniza, Pestalozziego, Paracelsusa, św. Augustyna, Biblię (po niemiecku, polski, angielsku, czesku, łacinie, hiszpańsku, grecku, hebrajsku), pisma Lutra i Melanchtona, pisma różokrzyżowców, pisma Schwenckfelda, Koran, utwory literackie m.in.: Goethego, Lessinga, Kleista, Schillera, Ezopa, Ajschylosa, Cycerona, Homera, Horacego, Rousseau, Szekspira, Woltera, Grimmów, dzieła naukowe m.in.: Galena, Hipokratesa, Darwina, Humboldta, Kopernika, Keplera, encyklopedie Brockhausa, muzykalia, rękopisy (listy reformatorów luterańskich), sztambuchy [...] Po 1945 roku zbiory biblioteki i gabinetu uległy rozproszeniu. Niewielka część znajduje się w zbiorach Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Większość z książek trafiła do Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie" (za: https://www.muzeumtkactwa.pl) 







kilka słów o niezwykłych autorkach: 

Justina Siegmundin (ur. 26 grudnia 1636 w Roztoce koło Jawora na Dolnym Śląsku, zm. 10 listopada 1705 w Berlinie) – akuszerka, była położną na dworze brandenburskim i wydała pierwszy niemiecki podręcznik dla położnych uznawany także za pierwszy niemiecki tekst medyczny napisany przez kobietę. Asystowała elektorce saskiej Eberhardine przy narodzinach syna, Fryderyka Augusta II - czyli króla Polski Augusta III. 

Elizabeth Blackwell (1707-1758), zasłynęła tym, że wykonała około 500 rysunków roślin w Ogrodzie Botanicznym Chelsea. Jej książka przyrodnicza zdobyła wielką popularność nie tylko w Wielkiej Brytanii. „Herbarium Blackwellianum” zostało opublikowane po niemiecku w sześciu tomach od 1750 do 1773 roku przez Johanna Josepha Fleischmanna w Norymberdze. To rzadkie i cenne dzieło botaniczne. 








polecam również:

więcej o muzeum: 

Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze - piękne wystawy i zabytkowa kamienica z oficyną (GALERIA)

inne posty z tagiem: 







******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz