30 września 2024

Góry Jastrzębie i Worek Okrzeszyński. Sudety mało znane - wędrówka na Janský vrch (GALERIA)


Worek Okrzeszyński to cypelek w powiecie kamiennogórskim wcinający się w czeskie Sudety, w mało znane Góry Jastrzębie. Wzdłuż granicy wiedzie szlak prowadzący m.in. na szczyt  Janský vrch. Po drodze niezwykłe skały z napisami, strome skalne ściany, a także mała jaskinia, kapliczka ze źródełkiem wody i punkty widokowe! 

Atutem tego miejsca są nie tylko ciekawe tereny, piękne widoki, ale i spokój - niewielu trustów zagląda w te okolice. 

Wędrówkę można zacząć przy nieczynnym kościele w Okrzeszynie, który leży niedaleko nieużywanego przejazdu granicznego z Okrzeszyna do czeskiej wsi Petříkovice (poniżej załączam mapkę). 

Trasa mojej wędrówki obejmowała takie punkty: Okrzeszyn (kościół) - przejście graniczne - Studánka (źródełko z kapliczką) - Krausova vyhlídka (punkt widokowy z barierkami) - Medvědí doupě (jaskinia) - Janský vrch 697 m n.p.m. - Petříkovice (wieś) - Okrzeszyn. 

kapliczka Studánka 


punkt widokowy Krausova vyhlídka





"Jestřebí hory (pol. Góry Jastrzębie) – niewielkie pasmo górskie w północnych Czechach, w Sudetach Środkowych, w północno-zachodniej części Broumovská vrchovina.  Od strony północno-zachodniej pasmo graniczy z Karkonoszami, od strony północnej z Górami Kruczymi, od strony północno-wschodniej z masywem Adršpašskoteplické skály, od strony wschodniej z Górami Stołowymi, od których oddzielone są rzekami Metuje i Jívka, od strony południowo-wschodniej z Pogórzem Orlickim (czes. Podorlická pahorkatina), a od południowo-zachodniej z Pogórzem Karkonoskim. Zbocza wzniesień są dość strome, a linia grzbietowa – nieregularna. Środkowa część gór ma charakter wyraźnego grzbietu z najwyższą kulminacją Žaltman (739 m n.p.m.)" (za: wikipedia) 







jaskinia  Medvědí doupě


Janský vrch 697 m n.p.m. - widoki 


"Jański Wierch (czes. Janský vrch, 697 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Jastrzębich. Wzniesienie jest najwyższym polskim szczytem Gór Jastrzębich. Położone jest około 2,5 km na południowy zachód od Okrzeszyna. Przez szczyt biegnie granica polsko-czeska, która na szczycie skręca na północny zachód. Przez część polskich geografów wzniesienie zaliczane jest do Gór Kruczych (czes. Vraní hory), natomiast przez czeskich do "Gór Jastrzębich" (Jestřebí hory), będących częścią Wyżyny Broumovskiej (Broumovská vrchovina). Szczyt stanowi punkt widokowy z panoramą na Karkonosze, Wyżynę Broumovską, Zawory. Na południowy wschód od masywu Jańskiego Wierchu znajdowało się turystyczne przejście graniczne: Okrzeszyn – Petřikovice. Na szczycie, grzbiecie i na zboczach liczne skałki zbudowane ze zlepieńców oraz piaskowców" (za: wikipedia) 










mapa/lokalizacja: 

trasa mojej wędrówki: 











skała z inskrypcjami 


Szlak jest krótki, ale momentami bardzo wymagający. Przyroda w tym miejscu jest piękna i ciekawa na wiele sposobów. To niezwykłe skały i geologia tych terenów - podziw i lęk budzą niesamowite wysokie strome ściany biegnące wzdłuż szlaku granicznego. Do tego dochodzą walory krajobrazowe - liczne oficjalne i nieoficjalne punkty widokowe. Sam las to także urokliwe miejsce. 










a w okolicy: 



inne miejsca w górach w okolicy: 







******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz