25 października 2024

Stavovské divadlo v Praze - jeden z najważniejszych zabytkowych teatrów operowych świata! (GALERIA)


W tym teatrze odbyły w 1787 i 1791 się światowe prapremiery dwóch oper Mozarta, w 1834 prapremiera opery, z której pochodzi czeski hymn, czy w 1885 czeska premiera Walkirii Wagnera. Kręcono tam ujęcia do takich filmów, jak: "Amadeusa" o Mozarcie czy "Immortal Beloved" o Beethovenie" 

Klasycystyczny teatr jest niezwykle ważny dla kultury europejskiej. 

Ogromne wrażenie robi widownia. W foyer teatru znajduje się sala poświęcona Mozartowi. 












"Stavovské divadlo (pierwotnie Gräflich Nostitzsches Nationaltheater) to teatr w  Pradze na Starym Mieście. Jest ściśle związany z twórczością Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest jedynym istniejącym do dziś teatrem, w którym działał kompozytor. Budynek został zbudowany jako scena publiczna przez oświeconiowego mecenasa hrabiego Františka Antonína Nostic-Rieneck (1725-1794). Plany teatru naszkicował hrabia Kašpar Heřman Künigel, konstrukcję zaprojektował i wykonał nadworny budowniczy Anton Haffenecker w latach 1781–1783. Budowa jednego z pierwszych klasycystycznych budynków użyteczności publicznej w Pradze trwała zaledwie dwa lata. Pierwotna budowla różniła się od obecnej formy. Oryginalna widownia miała tylko trzy rzędy loży i jedną galerię, więc była o jedno piętro niższa niż dzisiejsza. Miała płaski parter [...]" 









"[...] W swojej historii teatr miał kilka przebudów i adaptacji. Jedną z nich przeprowadzono w 1834 roku. Drugą przebudowę Teatru Stanowego przeprowadzono od kwietnia do listopada 1859 roku. Trzecią przebudowę przeprowadził architekt Achille Wolf od maja do października 1882 roku. Ostatnią dużą ingerencją była rekonstrukcja generalna, która miała miejsce w latach 1983-1991. W trakcie tej przebudowy nastąpiła zasadnicza zmiana kolorystyki wnętrza. Klasyczne połączenie bieli, złota i czerwieni zostało zmienione na biało-złoto-niebieski. Jeszcze przed tą zmianą koloru Miloš Forman mógł nakręcić w teatrze kilka scen ze swojego słynnego filmu "Amadeus". 
Sufit sceny posiada malowaną dekorację geometryczną z motywami groteskowymi w  stylu pompejańskim. Obraz olejny przedstawia Olimp, zgromadzenie greckich bogów pod wodzą boga sztuki Apolla w słonecznym rydwanie ciągniętym przez trójcę białych ludzi, bogów wraz z Muzami uczestniczącymi lub obserwującymi tworzenie dzieł sztuki [...]" 









"[...] Pierwotnie hrabia Nostic miał pomysł prezentowania w teatrze niemieckiego dramatu i włoskiej opery. Wkrótce repertuar został poszerzony o produkcję w języku czeskim: 20 stycznia 1785 roku odbyła się premiera czeskiego tłumaczenia komedii Johanna Gottlieba Stephaniego [**urodzony we Wrocławiu librecista Mozarta]. Po przybyciu do Pragi w 1787 r. Mozart występował w teatrze i na koncercie 20 stycznia osobiście dyrygował "Weselem Figara". Kompozytor poruszony ciepłym przyjęciem postanowił skomponować dla Pragi nową operę. "Don Giovanni" miał prapremierę w operze 29 października 1787 roku, ponownie pod dyrekcją samego Mozarta. Kolejna premiera opery Mozarta  - "La clemenza di Tito" - odbyła się w praskiej operze 1791 roku z okazji koronacji cesarza Leopolda II.  
W latach 1813-1816 teatr zatrudnił Carla Marię von Webera jako dyrektora operowego. W 1834 roku w teatrze odbyła się premiera sztuki Josefa Kajetána Tyla "Fidlovačka". W tym utworze zaśpiewano pieśń "Kde domov můj", która stała się hymnem Czech" (za: Wikipedia) 










strona oficjalna: 


polecam również: 











polecam również wpisy oznaczone t agami: 

#opera,    #Mozart 









galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz