Wystawa zabytkowych sarkofagów i kielichów mszalnych w podziemiach jednego z najstarszych kościołów Wrocławia.
Niezwykle cenne zabytki, które przez dziesiątki lat były niedostępne dla zwiedzających!
"W podziemiach kościoła można zobaczyć zdobne sarkofagi (XVII i XVIII w.), płyty nagrobne (najstarsza z 1461 roku) i epitafia ocalałe ze zniszczeń wojennych. [...] Oprócz sztuki sepulkralnej, w podziemiach można zobaczyć relikty architektoniczne średniowiecznego kościoła, które zostały odkryte podczas prac archeologicznych, prowadzonych w latach 60. XX w. P[...] W jednym z pomieszczeń – tzw. krypcie loretańskiej – została przygotowana ekspozycja „Skarbiec dominikański”. Można na niej zobaczyć dzieła sztuki liturgicznej i religijnej przechowywane od wieków w klasztorze: zdobne naczynia liturgiczne, wota dziękczynne i relikwiarze [...]" (za: dominikaniewroclaw.pl)
"Kościół św. Wojciecha, niem. Adalbertkirche, we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim na Starym Mieście – jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta. Podwójne Sanktuarium: Matki Bożej Podkamieńskiej i Błogosławionego Czesława. Pierwotnie zbudowany na tym miejscu romański kościół, ufundowany prawdopodobnie przez Bogusława, brata Piotra Włosta, powstał na początku XII wieku i został poświęcony w 1112 świętemu Wojciechowi przez biskupa Żyrosława I. Był to pierwszy kościół na lewym brzegu Odry powstały w czasach jeszcze przed lokacją miasta. Na mocy postanowienia papieża Eugeniusza III z 19 października 1148 kościół św. Wojciecha został przekazany kanonikom regularnym z Sobótki, równolegle pełniąc funkcję kościoła parafialnego, zaś 17 kwietnia 1226 sprowadzonym z Krakowa dominikanom. W tym czasie rozbudowano kościół od wschodu o późnoromańskie prezbiterium. W czasie najazdu mongolskiego w 1241 zasłużył się dominikański przeor Czesław Odrowąż, później uznany za błogosławionego patrona miasta" (za: Wikipedia)
więcej o zwiedzaniu:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz