Translate

24 lutego 2019

Kościół św. Wojciecha we Wrocławiu z kaplicą Czesława (GALERIA)


Cenny kościół z kaplicą błogosławionego Czesława i innymi ciekawostkami. 

Kościół z pozoru jest skromny. Warto przyjrzeć mu się bliżej! 














Kościół św. Wojciecha (niem. Adalbertkirche), we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim na Starym Mieście – jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta. Podwójne Sanktuarium: Matki Bożej Podkamieńskiej i Błogosławionego Czesława.

mapa/lokalizacja:












" W czasie najazdu mongolskiego w 1241 zasłużył się dominikański przeor Czesław Odrowąż, później uznany za błogosławionego patrona miasta. Podczas tego najazdu zniszczony został zarówno sam kościół, założony przez Czesława Odrowąża klasztor, jak i prawdopodobnie całe lewobrzeżne miasto." (Wikipedia) 



"Czesław Odrowąż (ur. ok. 1175-80 w Kamieniu Śląskim, zm. 15 lipca 1242 we Wrocławiu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, prezbiter, polski dominikanin, w 1963 ogłoszony patronem Wrocławia. Od 1236 przebywał już stale we Wrocławiu. Odegrał też istotną rolę w czasie mongolskiego najazdu, duchowo wspierając w 1241 obronę zamku wrocławskiego. Tradycja przekazała opowieść o cudzie, który zdarzył się za sprawą Czesława. Po jego gorliwej modlitwie na niebie pojawiła się ognista kula, lub według innych przekazów słup ognia lub zorza, która przestraszyła wojska nieprzyjaciela. Niektóre źródła opisują jakoby Mongołowie mieli uciec na sam widok ognistej kuli, inne podają że kula ich rozgromiła" (wikipedia)






na zdjęciach: wnętrza i wyposażenie kościoła oraz kaplicy - w tym figury, witraże, malowidła oraz grobowiec błogosławionego 

polecam również:
(inne atrakcje, zabytki oraz historie z miasta) 

sztuka i architektura sakralna chrześcijańska: 


galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)




niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz