11 grudnia 2024

Mural "Jakob Böhme w bibliotece" na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu (GALERIA)


Postać mistyka i jednego z najbardziej wpływowych mieszkańców Górnych Łużyc zdobi od 2024 roku ścianę w reprezentacyjnym miejscu Zgorzelca! 

Twórczość Böhmego wpłynęła na filozofię niemiecką, ale też na takich artystów i twórców romantycznych, jak Blake i Mickiewicz. 






Mural został odsłonięty pod koniec 2024 roku. Powstał na ścianie kamienicy z 1902 roku, w której mieści się Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu. To reprezentacyjna lokalizacja przy rondzie Jakoba Böhmego (skrzyżowanie ulic Bohaterów Getta, Okrzei, Daszyńskiego, Staszica i Warszawskiej). W linii prostej znajduje się 1 km od domu, w którymi mistyk mieszkał od końca XVI wieku. 
Projekt muralu wykonał Dawid Celek, a za realizację odpowiadała ekipa Wallart. Powierzchnia muralu to ok. 250 m kw. 






"Jakob Böhme – niemiecki filozof i działacz religijny; protestancki mistyk i gnostyk. Georg Wilhelm Friedrich Hegel nazwał go „pierwszym niemieckim filozofem”. Urodził się w 1575 roku i mieszkał do 1599 w Alt Seidenberg na Górnych Łużycach (obecnie Stary Zawidów). Böhme był mistrzem szewskim w Görlitz. Dwanaście lat po wizji w 1600 roku Böhme zaczął pisać swoją pierwszą książkę, "Morgenröte im Aufgang". Jego pierwsza książka, powszechnie znana jako "Aurora", wywołała wielki skandal. Böhme wywarł głęboki wpływ na późniejsze ruchy filozoficzne, takie jak idealizm niemiecki i romantyzm niemiecki. Böhme wywarł również istotny wpływ na idee angielskiego romantycznego poety, artysty i mistyka Williama Blake'a" (za: Wikipedia) 

Cytaty z myśli Böhmego przełożył na polski Adam Mickiewicz i wplótł do antologii "Zdania i uwagi" 




strona biblioteki: 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz