28 listopada 2018

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – z widokiem na góry, z ciekawą historią, klimatycznym wnętrzem, otoczony przyrodą (GALERIA)

Szlak Zamków Piastowskich zaczyna się w niewielkim Zagórzu Śląskim w Gminie Walim. Ta malowniczo położona miejscowość powiatu wałbrzyskiego może poszczycić się nie tylko pięknymi panoramami przełomu Gór Sowich i Wałbrzyskich. Perłą okolicy jest wspaniały zabytek – Zamek Grodno. W 2018 roku atrakcja zdobyła tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Dolnego Śląska. 


Budowla świetnie komponuje się z otaczająca ją przyrodą i krajobrazami. Ponadto jest doskonałym punktem widokowym! 


Zamek oferuje zwiedzającym ciekawe sale z eksponatami prezentującymi złożoną historię tego obiektu oraz okolic, ale też wspaniałe widoki z wieży. Oferta stale jest rozbudowywana. Oprócz dziennego zwiedzania, turyści mają też szansę uczestniczyć w oprowadzaniu po zamku po zmroku. Stałą propozycją są również cykliczne wydarzenia.



mapa/lokalizacja:
Mapy Google:

mapy.cz:

strona internetowa:

najbliższy przystanek komunikacji zbiorowej:
stacja >> Zagórze Śląskie (linia kolejowa Wrocław/Świdnica/Jedlina-Zdrój) 
900 metrów piechotą od zamku 



Atuty: położenie i historia 
Zamek Grodno (niem. Kynsburg) położony jest w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.). Wzniesiony jest nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i Górami Wałbrzyskimi. To położenie zapewnia tej twierdzy bardzo ciekawą scenerię. Widać to zarówno z okolicznych wzgórz, kiedy możemy oglądać wspaniały zamek na tle szczytów, ale też i z wieży zamkowej, skąd roztacza się świetna panorama na ciekawą okolicę.


zamek widziany z Niedźwiedzicy, w tle Ślęża 





widoki z wieży zamku na Jezioro Bystrzyckie - lato, jesień i zima 


Budowla ma też wielowiekową historię. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego. Następnie był rozbudowany przez kolejnych Piastów. Po wygaśnięciu tego rodu zamek czekała burzliwa historia. Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli von Zedlitzowie. W XIX wieku obiekt został zagospodarowany na cele turystyczne. Rozpoczęły się prace restauracyjne. W czasach polskiej administracji w murach zamku otworzone zostało m.in. muzeum. Od dekady zamek jest własnością gminy. Samorząd stale inwestuje i remontuje ten ciekawy obiekt. W 2018 roku otwarta została restauracja i hotel.


makieta zamku 


wejścia na zamek strzegą Gryfy przy bramie 


niektórzy pamiętają wejście do Grodna w barwnej wersji, przed renowacją. Nad tym wejściem można zobaczyć łacińską maksymę "fortiter et fideliter" (odważnie i wiernie) 


Do zamku wchodzi się drogą wiodąca na szczyt góry w rezerwacie przyrody 




Budynek Bramny ze sgraffitem 


Klimatyczne wnętrze 
Zamek można zwiedzać indywidualnie bądź z przewodnikiem. Zobaczyć można pięknie dekorowany sgraffitem budynek bramy. Na dziedzińcu stoi wspaniała stara lipa sądowa i młodsze od średniowiecznego zamku budowle.







"Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli Zedlitzowie. W 1789 roku osunęło się częściowo skrzydło południowe zamku górnego, jednak już w 1824 roku z inicjatywy profesora Büschinga, ówczesnego właściciela zamku, podjęto prace remontowo-zabezpieczające. Wprowadziły one zmiany, które nie były zgodne z historycznym kształtem budowli. Kolejne prace prowadzono w latach 1868–1869 oraz w końcu XIX w. W roku 1904 odnowiono sgraffita i otwarto schronisko z gospodą. Dalsze zabiegi konserwatorskie miały miejsce po II wojnie światowej. Zamek wzniesiono z kamienia na szczycie rozległego wzgórza, początkowo był największym zamkiem Śląska [...]"







"[...] Otaczał go blankowany mur obwodowy o nieregularnym kształcie, wsparty w narożnikach skarpami. W kurtynie południowej powstała niewielka, czworoboczna wieża. Wieża bramna z broną znajdowała się w narożniku południowo-zachodnim. Na początku XVI w. miała miejsce trudna do identyfikacji przebudowa. W latach 1545–1587 powstały budynki wewnątrz dziedzińca i długa szyja bramna z zewnętrzną bramą i piętrem mieszkalnym. W tym samym okresie dobudowano ośmiokątną część wieży, dodatkowy pierścień murów, a przedzamcze poddano rozbudowie. Wtedy to otrzymało ono kształt wydłużonego dziedzińca otoczonego bastejami. Do jego wnętrza prowadził bogato zdobiony budynek bramny w kurtynie północno-zachodniej. Ostatecznie zespół zamkowy uzyskał długość około 170 m" (za: Wikipedia) 







Kolejne ciekawie zdobione portale wiodą do wnętrza zamku i jego komnat. Tam zgromadzone są zbiory muzealne. Możemy podziwiać salę tortur, zbiór krzyży pokutnych czy też salę myśliwską oraz zbroje rycerskie, kolekcje minerałów, a także meble i pamiątki przypominające o Piastach i innych właścicielach. Spore wrażenie robi też związany z legendami szkielet z lochu głodowego.










eksponaty sali tortur 


budowniczy zamku - Bolko I










szkielet kasztelanki w lochu 


Tajemnice i legendy 
Sporym magnesem zamku są ciekawe opowieści związane z tą atrakcją Sudetów. Twierdza ma kilka legend, z których najpopularniejsze są te dotyczące Białej Damy oraz Kasztelanki Małgorzaty. Ponadto mówi się też o tajemnicach, które mają kryć podziemia zamku w związku z II wojną  światową. W nieznanym miejscu miały zostać ukryte jakieś cenne przedmioty czy tez dokumenty.


studnia na dziedzińcu 



Warto odwiedzić to miejsce bez względu na porę roku. Zamek znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich – jednym z ciekawszych dolnośląskich szlaków kulturowych. W konkursie organizowanym przez Dolnośląską Organizację Turystyczną atrakcja zdobyła tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Dolnego Śląska. U podnóża zamku znajduje się inny hit regionu – Jezioro Bystrzyckie.






lipa sądowa na dziedzińcu zamku 



--------
Zapraszam również (artykuły, w których wspomniany jest zamek i okolica): 




Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz