Translate

1 marca 2019

4 Pory Roku – Jezioro Bystrzyckie

Wspaniałe widoki, idealne miejsce na romantyczne spacery i wypoczynek. O jeziorze, które nie tylko niesamowicie prezentuje się o każdej porze roku. To kolejna sudecka perła w tym cyklu, która dzięki połączeniu majestatu przyrody i dzieła ludzkich rąk cieszy turystów. 



Jezioro Bystrzyckie (zwane też niekiedy Lubachowskim) to jezioro zaporowe położone w dolinie przełomu rzeki Bystrzycy (stąd oficjalna, urzędowa nazwa zbiornika). Znajduje się ono w gminie Walim (powiat wałbrzyski). Ma powierzchnię wynoszącą 0,5 km kwadratowego i pojemności około 8 mln m sześciennych. To dane techniczne - nie oddają jednak uroku miejsca. Zachęcam do poznania go razem ze mną! 



Wokół jeziora znajdują się szlaki piesze – nie bez powodu, to przepiękny przełom Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich (szlaki do Bystrzycy Górnej, na Przełęcz Walimską i do Zagórza Śląskiego. Niedaleko przebiega też Główny Szlak Sudecki).






Nad lustrem wody, na wzgórzu Choina, wznosi się zamek Grodno. Atrakcji jest więc mnóstwo. Są też punkty widokowe, rozmaita infrastruktura turystyczna (Hotel Maria Antonina i Fregata). Do 2018 roku przez pół wieku ozdobą jeziora był też most wiszący. Rozebrany w marcu 2018 roku. Od tamtej pory trwa budowa nowej kładki. Co ważne, od 2015 roku w jeziorze można się też kąpać. Jest plaża.






Jezioro powstało na początku XX wieku po zbudowaniu kamiennej zapory powyżej wsi Lubachów (stąd zwyczajowa nazwa zbiornika). Wysokość tej konstrukcji to 44 m.





Spacery po tamie, ścieżkach wokół jeziora, podziwianie go z punktów widokowych na wieży zamku, a także kolejnego przy drodze leśnej to wspaniały relaks.






Trwa odbudowa linii kolejowej Świdnica – Jedlina-Zdrój (Kolej Bystrzycka), która przebiegać będzie przez Zagórze i Lubachów. Dzięki połączeniu będzie można się dostać w okolice jeziora koleją (2021 rok).

 





zachęcam również do odwiedzin postów powiązanych:



Okolice jeziora:

zamek Grodno, Niedźwiedzica, Wielka Sowa 









1 komentarz: