Najbardziej znanym utworem artysty jest „Wełtawa” cześć suity „Má vlast” (Moja Ojczyzna). Autor zakończył pracę nad sześcioczęściowym cyklem 9 marca 1879 roku, kilka dni po swoich 55. urodzinach.
Kompozycja jest doskonale znana melomanom, ale też wielbicielom kina. Utwór został wielokrotnie wykorzystany w filmach fabularnych i dokumentalnych. Także na moim blogu (film ze zdjęciami z Lesistej).
Oto najbardziej znana część suity:
Smetana - Moldau (YouTube)
Wełtawa (czes. Vltava, niem. Moldau) to najdłuższa rzeka w granicach Czech, lewy, największy dopływ Łaby. Nad Wełtawą znajduje się Praga. Właśnie nad nurtami tej rzeki znajduje się słynny Most Karola. W rzece utopiony został św. Jan Nepomucen, męczennik, szczególnie znany w Czechach i na Śląsku.
Wełtawa i Most Karola w Pradze nocą
scena wrzucenia Nepomucena do rzeki (posąg na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu)
Smetana znał się Lisztem, który wspierał jego talent i chęć rozwoju. Uznawany jest za założyciela czeskiej szkoły narodowej w muzyce. Jest znanym i cenionym kompozytorem po dziś dzień. W epoce romantyzmu i po niej miał wielki wpływ na innych kompozytorów w regionie, np. na Dworzaka. Cenił go też Gustav Mahler.
pomnik Smetany w Nowym Mieście nad Metują
Smetana był autorem oper (dla Czechów jest takim autorem, jak dla Polaków Moniuszko), dzieł symfonicznych, kameralnych, w tym pieśni, chóralnych oraz fortepianowych.
Jego posąg znajduje się w pobliżu granicy z Polską (Kladské pomezí – kłodzkie pogranicze) w Nowym Mieście nad Metują obok zamku. Kompozytor bywał w miejscowości, ponieważ pracował tam jego ojciec.
Polka ze "Sprzedanej narzeczonej" (YouTube)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz