Translate

21 marca 2019

Benedykta bożą mocą dzionek już się równa z nocą (wiosenne ciekawostki na równonoc)

Kolejne wiosenne ludowe przysłowie. Związane z równonocą wiosenną i dawnym wspomnieniem Benedykta z Nursji  (zmarł 21 marca 547 roku w Monte Cassino). Z tej okazji garstka ciekawostek i regionalnych zdjęć na początek nowego sezonu! 



Już w połowie miesiąca św. Grzegorz zwiastował odejście zimy. Teraz czas na św. Benedykta. Co ciekawe figury tych niezwykle ważnych postaci kościoła zdobią barokową fasadę bazyliki w Krzeszowie. 



Wspomniane w tytule porzekadło na 21 marca nie jest jedynym dotyczącym tego dnia i tego świętego. Zwykło się też mówić „Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło”.


ostatni zimowy zachód słońca w 2019 roku, kilka godzin później, około 23.00 20 marca, zaczęła się astronomiczna wiosna. Kamienna Góra, w tle Karkonosze ze Śnieżką 


Benedictus Nursinus urodził się ok. 480 roku w Nursii. Został mnichem i autorem tzw. reguły benedyktyńskiej. Przez co uważa się go za duchowego ojca chrześcijańskich ruchów zakonnych. Jest głównym patronem Europy. Dewizą świętego były słowa „Ora et labora” - módl się i pracuj, które często spotyka się na budowlach związanych z klasztorami. Benedykt zmarł 21 marca i tego dnia do czasów reformy kościoła wspominano go. Ta tradycja zachowała się właśnie w przysłowiach. Od kilku dekad święty jest wspominany poza postem, dopiero 11 lipca.





figura Benedykta trzymającego regułę klasztorną na fasadzie bazyliki w Krzeszowie oraz zdjęcia tej fasady. Autorem dekoracji rzeźbiarskiej był czeski mistrz Ferdinand Maximilian Brokoff


Związane z jego datą wydarzenie astronomiczne sprawiło, że porzekadła powiązały postać Benedykta z zmianą pór roku. 20 lub 21 marca (w zależności od roku) następuje cykliczny powrót wiosny. Rozpoczyna go równonoc wiosenna, kiedy długość dnia i nocy jest identyczna, a następnie z dnia na dzień dzień przeważa. W przyrodzie następuje szereg zmian. Gwałtownie budzi się do życia zieleń. Kwitną kwiaty. O tych niezwykłych przemianach ich kulturowym znaczeniu pisałem już w kilku tekstach:

Marzec – nowy początek (język, historia, muzyka, zabytki, natura, ciekawostki)
Z lasów i pól, cz. 6 - boski powrót Adonisa (zawilec gajowy)
Od Grzegorza zima idzie do morza!





Oznaki wiosny z marca 2019 roku. Zdjęcia pochodzą z: Jedliny-Zdroju, Kamiennej Góry, Czarnego Lasu (Czarny Bór) oraz Legnicy 


Warto dodać, że 21 marca to również inne wspomnienia i ciekawe dni:

Międzynarodowy Dzień Lasów (posty dotyczące lasów na blogu)
Światowy Dzień Poezji (posty dotyczące poezji na blogu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz