Kolejny miesiąc, kolejne podróże (a wraz z nimi fotorelacje) oraz nowe teksty na blogu. Tym razem opublikowałem niemal 50 różnorodnych postów.
Oto krótki miesięczny przegląd.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
31 stycznia 2019
Zima w Górach Suchych - cz. III. Kostrzyna
III. Kostrzyna – stożek z widokiem jak marzenie
Kostrzyna (906 m n.p.m.)
– góra i okolice - widoki na Sudety
"Jest to wzniesienie o stromym północnym i południowym zboczu z małym stożkiem w części szczytowej z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Zbocze wschodnie w części grzbietowej, stromo opada w dół, a po osiągnięciu około 50 m różnicy poziomu względem wierzchołka" (wikipedia)
post jest częścią cyklu "Zimowe Góry Suche/ Javoří hory – z Sokołowska przez koronę pasma"
30 stycznia 2019
Zima w Górach Suchych, cz. II. Włostowa – śnieżna królowa
Włostowa - (903 m n.p.m.)
"Wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych, około 3,7 km na południowy zachód od miejscowości Rybnica Leśna. Jest to góra w kształcie stożka, o stromych zboczach, z kopulastą częścią szczytową w kształcie małego grzbietu, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma małymi wzniesieniami szczytowymi." (Wikipedia)
post jest częścią cyklu "Zimowe Góry Suche/ Javoří hory – z Sokołowska przez koronę pasma"
Zima w Górach Suchych, cz. I Sokołowsko
Sokołowsko: Wieś-sanatorium z mottem z Goethego
Sokołowsko (niem. Görbersdorf)
"Sokołowsko swoją nazwę zawdzięcza profesorowi Uniwersytetu Warszawskiego Alfredowi Sokołowskiemu, który przyczynił się do rozwoju uzdrowiska prowadząc tu na przełomie XIX i XX w. badania nad klimatycznym leczeniem chorób płucnych." (Wikipedia)
na zdjęciach: dawne sanatorium (Laboratorium Kultury), Leśne Źródło (z cytatem z Goethego) oraz górskie okolice cerkwi (podejście na Włostową)
Zimowe Góry Suche/ Javoří hory – z Sokołowska przez koronę pasma (GALERIA + MAPA)
Gdzieniegdzie zaspy po pas, walka z zapadającym się śniegiem, mroźne podmuchy, strome podejścia i zejścia, bezludne lodowe pustkowia... W ramach mojej styczniowej, kolejnej górskiej pętli pełnej wyzwań tym razem na szlaku: Sokołowsko, Włostowa, Kostrzyna, Suchawa, Ruprechtický Špičák i okolice. Czy było warto? Oczywiście! Sami zobaczcie. Moja relacja w odcinkach.
Bo piękno zimowych Sudetów to nie tylko Karkonosze!
Bo piękno zimowych Sudetów to nie tylko Karkonosze!
29 stycznia 2019
Krzeszów – sudecka perła z Pomnikiem Historii
Krzeszów leży w malowniczej Kotlinie Krzeszowskiej. Przez tę największą wieś gminy Kamienna Góra przebiega Główny Szlak Sudecki. Najwspanialszym skarbem miejscowości są zabudowania sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (klasztor z bazyliką oraz kalwarią). To zabytki z listy Pomników Historii.
A to dopiero początek ciekawostek i uroków tej wsi.
28 stycznia 2019
Lodowa grota
Rudawy Janowickie - oś. Antonówka (Kamienna Góra) - sztolnia z czasów II WŚ (tajna fabryka broni) - lodowe nacieki
+ okolice - lasy Antonówki
27 stycznia 2019
Zima Przełęcz Trzech Dolin (Andrzejówka - Rozdroże pod Waligórą)
Góry Kamienne (Góry Suche) w śniegu i zimowej mgle - ferie w Sudetach
(810 m n.p.m)
"Przełęcz Trzech Dolin znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem." (Wikipedia)
26 stycznia 2019
Muzeum Miesiąca – Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Piękny gmach, którego jesienne i nocne zdjęcia są popularne nie tylko w Polsce. To zaledwie zachęta, by wejść i podziwiać ciekawe i bogate zbiory wrocławskiego muzeum. Najważniejsza placówka tego typu w południowo-zachodniej Polsce to niewątpliwie miejsce warte odwiedzin. Piękne Madonny i ołtarze tworzone pod wpływem dzieł słynnego Wita Stwosza, barokowe malarstwo śląskiego Rembrandta – Michaela Willmanna, takie nazwiska, jak: Pieter Brueghel, Lucas Cranach. Na wystawach zobaczymy też dzieła Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki czy Wyspiańskiego.
Mój przegląd z wspaniałego dolnośląskiego muzeum.
Mój przegląd z wspaniałego dolnośląskiego muzeum.
25 stycznia 2019
Zimowe Rudawy: cz. V: Zamek Bolczów (i okolice)
"Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II. Zainteresowanie turystyką w połowie XIX wieku (w 1824 gościł tu Fryderyk Wilhelm III) spowodowało, że zamek z inicjatywy hrabiego Stolberg-Wernigerode został poddany w 1848 roku pracom rekonstrukcyjnym, mieściła się w nim, zbudowana na starych fundamentach, niewielka gospoda w stylu szwajcarskim" (wikipedia)
24 stycznia 2019
Zimowe Rudawy: cz. IV: Skalny Most, Piec, Janówka
Rudawy Janowickie, Rudawski Park Krajobrazowy: Piec i Skalny Most - formacje skalne w Dolinie Janówki
post jest częścią cyklu "Zimowa pętla w Rudawach: skały i śnieg (+ panoramy z kilku punktów widokowych)"
23 stycznia 2019
Legnica vs Florencja – śląski teatr niczym pałac rywali Medyceuszy (GALERIA/ ciekawostki)
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy to niezwykle ważna na mapie Dolnego Śląska placówka kulturalna. Nie mniej ciekawa jest siedziba tej instytucji. XIX-wieczny gmach w samym sercu miasta przypomina włoski renesans. Architekt obiektu, Carl Ferdinand Langhans, syn słynnego mistrza klasycyzmu od Bramy Brandenburskiej, wzniósł dla legniczan budynek inspirowany historycznym toskańskim wzorcem.
Langhans (Młodszy), podobnie jak jego ojciec, przyjmował zlecenia dotyczące architektury teatralnej. Jego bodaj najsłynniejszym dziełem jest Opera Wrocławska. Miał też swój udział w odbudowie i projektowaniu scen w Berlinie i Lipsku. Legnickie dzieło tego mistrza również zasługuje na uwagę.
Langhans (Młodszy), podobnie jak jego ojciec, przyjmował zlecenia dotyczące architektury teatralnej. Jego bodaj najsłynniejszym dziełem jest Opera Wrocławska. Miał też swój udział w odbudowie i projektowaniu scen w Berlinie i Lipsku. Legnickie dzieło tego mistrza również zasługuje na uwagę.
Zimowe Rudawy: cz. III: Starościńskie Skały
Starościńskie Skały (niem. Mariannenfels) – grupa form skalnych w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickich w Górach Strużnickich
"W 1822 roku księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg i jej mąż książę Wilhelm Hohenzollern, brat króla Prus Fryderyka Wilhelma III, stworzyli romantyczny park krajobrazowy, do którego zostały włączone Starościńskie Skały. Z polecenia księcia Wilhelma w okolicy skał wykonano liczne ścieżki spacerowe a w skałach wykuto schody i zabezpieczono punkt widokowy poręczą. Miejsce to na cześć żony księcia Wilhelma nazywano Mariannenfels (Skała Marianny). Na skale została umieszczona nazwa z miedzianych liter. Po napisie pozostały słabo czytelne ślady. Najwyższą skałę ozdobiono 15 maja 1822 roku żeliwną figurą lwa (stąd na mapach często oznaczana ona jest jako Lwia Góra)" (Wikipedia)
galeria jest częścią cyklu "Zimowa pętla w Rudawach: skały i śnieg (+ panoramy z kilku punktów widokowych)"
22 stycznia 2019
4 Pory Roku – Stary Książ (GALERIA + mapa)
Romantyczna ruina zawsze piękna! Obok słynnego wałbrzyskiego zamku
Książ – perły zamków piastowskich na Dolnym Śląsku, stoi po
drugiej stronie doliny Pełcznicy wspaniała ruina. To malowniczo
ulokowany Stary Książ.
Czyż nie zachęca do odwiedzin o każdej porze roku?
Zimowe Rudawy: cz. II: Krzyżna Góra i Szwajcarka
Krzyżna Góra (niem. Falker Bge. – Kreuzberg), 654 m n.p.m. – jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich
"Dzisiejszą nazwę zawdzięcza siedmiometrowemu metalowemu krzyżowi, który ufundowała księżna Maria Anna Amalie von Hessen-Homburg, dla upamiętnienia rocznicy urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż odlano w hucie gliwickiej w 1830 r., poświęcony został 28 maja 1832 r."
(Wikipedia)
Schronisko PTTK „Szwajcarka”
"Początek historii schroniska sięga 1823. Wtedy to właściciel zamku w niedalekich Karpnikach, Wilhelm von Hohenzollern (1783-1851), brat króla Prus, Fryderyka Wilhelma III, wydał polecenie zbudowania na Krzyżnej Górze domku myśliwskiego na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. " (wikipedia)
galeria jest częścią cyklu Zimowa pętla w Rudawach: skały i śnieg (+ panoramy z kilku punktów widokowych)
21 stycznia 2019
Zimowe Rudawy: cz. I: Sokolik
Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 622 i 642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich.
"Najbardziej znane skałki "Sokoliki", znajdujące się w północno-wschodniej części szczytu, składają się z dwóch filarów skalnych, z których zachodni, wyższy (642 m n.p.m.) zwieńczony jest stalową platformą widokową, na którą prowadzą żelazne schody. Co do daty powstania schodów i platformy w literaturze funkcjonują dwie wersje. Według pierwszej z nich schody w tym miejscu zostały wykute w 1885 z inicjatywy Riesengebirgsverein, które w najbardziej stromych miejscach zamontowało dodatkowo drewniane drabiny. Inne źródła przypisują inicjatywę właścicielowi dóbr w Maciejowej Carlowi Emilowi Beckerowi, a jako czas realizacji podają rok 1884. " (Wikipedia)
Zimowa pętla w Rudawach Janowickich: skały i śnieg (+ panoramy z kilku punktów widokowych)
Turystyczne Hity Rudawskiego Parku Krajobrazowego w zimowej odsłonie.
Piękno Rudaw Janowickich można podziwiać o każdej porze roku. Zimą pokazują pazur (lodowy), ale zachowują wspaniały przekrój walorów.
Piękno Rudaw Janowickich można podziwiać o każdej porze roku. Zimą pokazują pazur (lodowy), ale zachowują wspaniały przekrój walorów.
Zimowe kwiaty...
z cyklu... mróz namalował :)
Tuż przed Dniem Dziadka... Dziadek Mróz stworzył u mnie takie cuda - ze spaceru :)
20 stycznia 2019
Mapa 2019
(Google Maps - mapa miejsc odwiedzonych przez Welthellsicht - foto ilustracyjne) maps.google.com
Mapa miejsc odwiedzonych w 2019 roku (interaktywna)
– lokalizacje i linki do relacji na blogu (w znacznikach - wystarczy kliknąć i rozwinąć):
(google)
Kościół Łaski w Jeleniej Górze - za dnia i w nocy (GALERIA)
Jeden z 4 ocalałych Kościołów Łaski na Śląsku, zbudowany jako ewangelicka świątynia na mocy łaski cesarza Józefa I. Jeden z najcenniejszych zabytków śląskiego baroku.
Uroki sudeckiej zimy - Trójgarb
Trójgarb - wieża widokowa - podejście od strony Witkowa (gmina Czarny Bór)
"Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich" (wikipedia)
* zimowe podejście z Lubomina (przed powstaniem wieży: https://welthellsicht.blogspot.com/2018/02/trojgarb.html
Wieża widokowa na Trójgarbie została oficjalnie otwarta 29 grudnia 2018 roku
informacje o obiekcie: https://www.czarny-bor.pl/aktualnosci/42/news/59/entry/821/otwarcie-wiezy-widokowej-na-trojgarbie
19 stycznia 2019
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (cz. 2)
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze - skarby kultury i zabytki oraz ciekawostki regionalne (cz. 2)
"Podwaliną tej instytucji były pozostałości ogromnej kolekcji rodziny Schaffgotschów (gromadzone od XVI w.), które przechowywane były do 1945 roku w klasztorze pocysterskim, "Długim Domu" oraz pałacach Schaffgotschów w Cieplicach i Sobieszowie" (wikipedia)
freski w klasztorze oraz inne zabytki i ciekawostki
więcej o muzeum: http://www.muzeum-cieplice.pl/
(w osobnej galerii zbiory przyrodnicze muzeum: https://welthellsicht.blogspot.com/2019/01/muzeum-przyrodnicze-w-jeleniej-gorze-cz.html)
galeria na FB:
Goethe – Faust (rocznicowo)
19 stycznia 1829 roku, 190 lat temu, pół roku przed 80. urodzinami Goethego odbyła się premiera dramatyczna spektaklu opartego na tekście I części Fausta. Warto pamiętać, że w 2019 roku obchodzimy też 270. rocznicę urodzin słynnego poety, który podróżował po Dolnym Śląsku i okolicach w 1790 roku.
"Faust" to jeden z najsłynniejszych dramatów nowożytnych. Uznawany za dzieło romantyczne, choć sam autory odżegnywał się od tego nurtu. Po materię „Fausta” Goethego sięgało wielu twórców. Powstawały obrazy inspirowane tym dziełem, ale i muzyczne adaptacje: pieśni, symfonie, uwertury i opery. Jedną z nich napisał książę Radziwiłł. Dzieło było wystawione w 1808 roku z sukcesem jeszcze za życia Goethego.
popiersie Goethego - skały Adrspachu
"Faust" to jeden z najsłynniejszych dramatów nowożytnych. Uznawany za dzieło romantyczne, choć sam autory odżegnywał się od tego nurtu. Po materię „Fausta” Goethego sięgało wielu twórców. Powstawały obrazy inspirowane tym dziełem, ale i muzyczne adaptacje: pieśni, symfonie, uwertury i opery. Jedną z nich napisał książę Radziwiłł. Dzieło było wystawione w 1808 roku z sukcesem jeszcze za życia Goethego.
pomnik Goethego przed wejściem do Semperoper w Dreźnie
18 stycznia 2019
17 stycznia 2019
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (cz. 1) (GALERIA)
Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze - zbiory naturalne (cz. 1)
"Podwaliną tej instytucji były pozostałości ogromnej kolekcji rodziny Schaffgotschów (gromadzone od XVI w.), które przechowywane były do 1945 roku w klasztorze pocysterskim, "Długim Domu" oraz pałacach Schaffgotschów w Cieplicach i Sobieszowie" (wikipedia)
wystawy: "Klasa Przyrodnicza" "Barwny świat ptaków" "Niesamowity świat owadów" i inne
więcej o muzeum: http://www.muzeum-cieplice.pl/
(w osobnej galerii skarby kultury i zabytki oraz ciekawostki regionalne ze zbiorów muzeum)
(inne galerie oraz ciekawostki historyczne)
polecam również:
inne muzea na blogu:
a w okolicy:
16 stycznia 2019
Kościół Łaski w Jeleniej Górze
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, Kościół Garnizonowy)
"Jeden z sześciu luterańskich Kościołów Łaski, zleconych do budowy w 1709 roku. Architektem świątyni był Martin Frantz który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego. Tuż po wybudowaniu długość razem z pomieszczeniem na zakrystię wynosiła około 74 metry, a wysokość, łącznie z krzyżem na szczycie kopuły – 57 metrów. Stojąca na skrzyżowaniu naw ambona, ufundowana przez Melchiora Bertholda, została wykonana z jednego bloku piaskowca w 1717 roku. Ołtarz został wybudowany w 1727 roku i ma charakter budowli jednokondygnacyjnej. Nad nim mieści się, wybudowany również w 1727 roku prospekt organowy" (Wikipedia)
zespół kaplic przy kościele: https://welthellsicht.blogspot.com/2018/01/nocne-kaplice.html
Muzeum Karkonoskie (cz. 2)
działy: archeologia, etnologia i sztuka
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
więcej o zbiorach: http://www.muzeumkarkonoskie.pl/category/zbiory/
galeria SZKŁA: https://welthellsicht.blogspot.com/2019/01/blog-post.html
15 stycznia 2019
Ostatni królewski pogrzeb
15 stycznia 1734 roku, w Krakowie na Wawelu odbył się ostatni królewski pogrzeb. W krypcie katedry pochowani zostali władcy kraju: Jan III Sobieski oraz August II Mocny.