2 maja 2019

Święty od ognia - wybrane dolnośląskie przedstawienia św. Floriana (GALERIA)

Święty Florian to jeden z najpopularniejszych chrześcijańskich patronów. Opiekuje się strażakami czy kominiarzami. O jego wstawiennictwo modlą się też przedstawiciele innych zawodów związanych z ogniem. Wedle legend ten rzymski antyczny chrześcijanin został zamordowany w 304 roku. 



W wielu miejscowościach znajdują się figury Floriana. Także na Dolnym Śląsku. Przygotowałem wybór kilu ciekawych przestawień tego patrona oraz historię jego życia. 


Według niektórych przekazów Florian zmarł dokładnie 4 maja 304 roku, ponad 1700 lat temu. Postać świętego jest popularna w sztuce. Łatwo rozpoznać Floriana. Zwykle jest to mężczyzna w stroju rzymskiego legionisty, który gasi płonący budynek lub miniaturę miasta. 4 maja, przypuszczalna rocznica śmierci męczennika, jest też kościelnym dniem wspomnienia tego patrona w kościele.


św. Florian w Bystrzycy Kłodzkiej 


św. Florian w Cieplicach Śląskich-Zdroju 



kamienica "Florianka" w Wałbrzychu 

Zgodnie z opowieściami o żywocie świętych Florian przyszedł na świat na terenach dzisiejszej Austrii. Był od młodych lat rzymskim legionistą. Były to ciężkie czasy dla chrześcijan. Okres prześladowań przyniósł wiele męczeńskich śmierci. Także Florian miał się ująć za uciskanymi wiernymi. Został za to skazany na śmierć. Najpierw chciano go spalić na stosie, ale ostatecznie utopiono go z kamieniem młyńskim przywiązanym do szyi.



św. Florian w Bardzie 


św. Florian w Gryfowie Śląskim 


św. Florian w kościele w Ziębicach 




eksponaty z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu 


Święty jest szczególnie popularny w Europie Środkowej. Natomiast tak zwany krzyż św. Floriana to powszechny zwłaszcza w USA symbol związany z służbami ratowniczymi, jak straż pożarna.

W czasie moich podróży natrafiłem na wiele posągów tego świętego. Chciałbym przedstawić kilka dolnośląskich. To figury z: Nowej Rudy, Cieplic, Bystrzycy Kłodzkiej, Kłodzka, Gryfowa Śląskiego, Barda. 


św. Florian w Kłodzku 


św. Florian w Nowej Rudzie


wałbrzyska kolegiata 


Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 


karczma Kamienna w Czarnym Borze 


Dzień wspomnienia Floriana jest też świętem straży pożarnej.

polecam również:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń