5 czerwca 2019

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie (GALERIA)


Bez wątpienia jeden z najwspanialszych zabytków sakralnych Dolnego Śląska i Polski. 

Wspaniały kościół klasztorny - perła baroku na skalę Europy! Bogactwo dekoracji i monumentalna architektura! Prawdziwa skarbnica dzieł sztuki - malarstwa sztalugowego i ściennego, rzeźby, a do tego jedne z najcenniejszych organów. 

Zapraszam do mojej fotorelacji z krzeszowskiej bazyliki. Około 100 zdjęć bezcennego zabytku z prezydenckiej listy Pomników Historii. 














post jest częścią relacji z Krzeszowa - pocysterskiego opactwa, niesamowitego barokowego kompleksu. 

więcej: 












"Krzeszów (niem. Grüssau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra. Wieś położona w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Krzeszowskiej, nad rzeką Zadrną, u ujścia jej lewego dopływu Cedronu. W roku 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, ufundowała w Krzeszowie klasztor benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatovic. Jej wnuk Bolko I Surowy, wówczas książę jaworski, w roku 1289 wykupił dobra klasztorne, a w roku 1292 ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa. W roku 1810 nastąpiła kasata klasztoru i przejęcie jego dóbr przez państwo (Prusy). W latach 1919–1940 klasztorem władali benedyktyni przesiedleni z klasztoru w Pradze. W roku 1946 klasztor objęły ss. benedyktynki ze Lwowa. W roku 2004 zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii. Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735 [...]"  











"[...] Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu.
Portal i fasada zwrócona ku zachodowi z dwoma wieżami nakrytymi miedzianymi hełmami o wysokości 68 m, bogato zdobiona kolumnami, pilastrami i rzeźbami dłuta praskiego artysty Ferdynanda Brokoffa. Wśród nich znajdują się rzeźby Mojżesza, świętych zakonu cysterskiego, wyżej sceny z życia Matki Bożej, nad nimi sześć postaci symbolizujących przymioty Chrystusa: „Admirabilis” (Prawdziwy), „Consiliarius” (Rządzący), „Deus” (Bóg), „Fortis” (Mocny), „Pater futuri seaculi” (Ojciec przyszłego wieku) i „Princeps pacis” (Książę Pokoju). Całość fasady wieńczy imponująca grupa Trójcy Świętej. Nawa główna posiada 72 m długości, 26 m szerokości i 26 m wysokości. Wnętrze utrzymane w tonacji biało złotej o wystroju rokokowym [...]" 












"[...] W środku organy wykonane w latach 1732–1739 przez Englera z prospektem rzeźbionym przez A. Dorazila, stalle, freski nad stallami przedstawiają sceny ze Starego Testamentu. W kolebkowym sklepieniu nawy głównej freski przedstawiające sceny z życia Chrystusa i Jego Matki oraz epizody z historii zakonu cystersów – dzieło J. Neunhertza, w nawie poprzecznej obrazy m.in. M. Willmanna („12 Sybilli i 12 Proroków”) i P. Brandla. Sanktuarium maryjne (w ołtarzu głównym otoczony kultem obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz maryjny w Polsce" (za: Wikipedia) 


























polecam również:















polecam również:

>> Henryków,    >> Lubiąż 


























******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz