11 grudnia 2019

Perła architektury teatralnej: Opera Margrabiny w Bayreuth (GALERIA) cz. II


Jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych barokowych gmachów i teatrów operowych na świecie! 


Prawdziwe arcydzieło architektury i sztuki, które powala na kolana! Dekoracje zapierają dech w piersi! Aż trudni uwierzyć, że ten przepych jest prawdziwy. Równie trudno uwierzyć, że w takim teatrze można się skupić na spektaklu na scenie, skoro dekoracja widowni jest uosobieniem stwierdzenia "dzieje się!". Nic dziwnego, że perła została wpisana na listę Dziedzictwa UNESCO. 






"Opera Margrabiów (niem. Markgräfliches Opernhaus) – gmach opery w Bayreuth zbudowany w latach 1745–1750 według projektu Giuseppe Galli da Bibiena na zlecenie margrabiny Wilhelminy, żony Fryderyka, margrabiego Brandenburgii-Bayreuth; przykład barokowej architektury teatralnej. W czerwcu 2012 gmach opery został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO" (wikipedia)

na zdjęciach - wnętrza opery i okolica obiektu (fontanna)







"Opera Margrabiów jest, obok Teatro Olimpico w Vicenza, jednym z dwóch najważniejszych zachowanych budynków teatralnych zbudowanych przed rewolucją francuską. Opera Margrabiów została zbudowana w latach 1744-1750 i jest jednym z niewielu oryginalnych budynków teatralno-operowych tamtych czasów w Europie. Budynek został zaprojektowany przez Josepha Saint-Pierre'a , a wnętrze domu zaprojektowali Giuseppe i Carlo Galli da Bibiena w stylu włoskiego późnego baroku . Brakuje jedynie oryginalnej kurtyny scenicznej, która została skradziona przez wojska Napoleona. Teatr pudełkowy wykonany jest w całości z drewna. Trzy stopnie loży są przypisane do trzech stanów społeczeństwa. Godny uwagi jest jednak fakt, że loża królewska prawie w ogóle nie była używana przez parę margrabiów. Autorem malowidła sufitowego Apollo i Dziewięć Muz jest Johann Benjamin Müller z Drezna. Sceny mitologiczne z Metamorfoz Owidiusza są przedstawione na okrągłych obrazach [...]"





"[...] Otwarcie opery nastąpiło pod koniec września 1748 roku z okazji ślubu córki pary margrabiów, Elżbiety Friederike Sophie z księciem Wirtembergii Karolem Eugeniuszem . W momencie otwarcia fasada nie była jeszcze ukończona. Dziesięć lat po inauguracji zmarła margrabina Wilhelmina, siostra Fryderyka Wielkiego. Opera Margrabiów była także atrakcją dla kompozytora Ryszarda Wagnera, który wybrał Bayreuth na miejsce festiwali (w kwietniu 1871 roku stwierdził, że wielkość i kształt audytorium nie odpowiadają jego celom i zadecydował o wybudowaniu nowego teatru w mieście). 30 czerwca 1860 roku w Operze Margrabiów odbyło się wykonanie jego opery "Tannhäuser" w obecności króla Bawarii Maksymiliana I. Był to najważniejszy punkt trzydniowych obchodów rocznicy upamiętniających pięćdziesiątą rocznicę członkostwa Bayreuth w Bawarii i pierwsze wystawienie opery Wagnera w tym mieście" (za: WIKIPEDIA) 





strona internetowa: 





UWAGA:
Administracja obiektu zakazuje wykonywania i publikowania zdjęć w celach komercyjnych. Niniejszy post ma charakter edukacyjny. Opublikowane zdjęcia mogą być wykorzystywane tylko w celach prywatnych. Obowiązuje zakaz rozpowszechniania fotografii w celach komercyjnych.


polecam również:


#Bayreuth,         #opera




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


galeria na FB
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu)




 cz. I: TUTAJ 

ostatni post z relacjami z urlopu 2019 - więcej na temat wszystkich miejsc odwiedzonych podczas moich wakacji  TUTAJ 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz