17 czerwca 2020

4 Pory Roku – Sokolik (GALERIA + mapa + opis)

Góra, która cieszy widokami z platformy na Sokoliku Dużym od ponad 100 lat! 



To niewątpliwe jedno z popularniejszych miejsc w Rudawach Janowickich, a nawet w całych Sudetach. Zupełnie zasłużone uznanie turystów! 


Zapraszam do kolejnego odcinka blogowego cyklu „4 Pory Roku”. Tym razem wracamy w Rudawy Janowickie.


trasa z przystanku PKP Trzcińsko dla turystów podróżujących koleją 



trasa dla turystów ceniących zabytki - obejmująca trzy pałace w Dolinie Pałaców i Ogrodów (z Łomnicy przez Wojanów) 



trasa z parkingu na przełęczy dla turystów zmotoryzowanych 








4 pory roku w Rudawach Janowickich - zapowiedź


Sokolik (dawna niemiecka nazwa: Forst Berg, Forstberg) to jeden z dwóch bliźniaczych szczytów w Górach Sokolich w Rudawach Janowickich. Razem z Krzyżną Górą tworzy rozpoznawalną w Sudetach górską parę, nazywaną niekiedy... "Piersi Lolobrygidy". Krzyżna Góra jest wyższa. Sokolik – jak podaje Słownik geografii turystycznej Sudetów – ma 623 m, jednak na jego szczycie znajdują się skałki (Sokolik Duży i Sokolik Mały), które osiągają wysokość 643 i 640 m n.p.m. Przewodniki podają zamiennie wysokość wierzchołka Sokolika lub wysokość Sokolika Dużego, jako wysokość góry.














Sokolik - wiosna 


Góra stanowi doskonałe miejsce na wyprawy. Jest atrakcyjna dla osób uprawiających wspinaczkę, jak i dla miłośników krajobrazów. Od ponad 100 lat skałki na szczycie Sokolika są przygotowane na przybycie turystów. Już pod koniec XIX wieku Towarzystwo Karkonoskie (niem. Riesengebirgsverein, w skrócie RGV) wybudowało na szczycie skał Sokolika Dużego platformę, do której prowadzą schodki. Widoki z tego miejsca są bardzo atrakcyjne! Możemy podziwiać zarówno Karkonosze ze Śnieżką, Rudawy Janowickie z sąsiednią Krzyżną Górą, jak i Pogórze Izerskie i Góry Kaczawskie. W dole widać Trzcińsko, wieś w gminie Janowice Wielkie – z charakterystycznymi jasnymi murami kościoła. Oczywiście krajobrazy cieszą oko odwiedzających o każdej porze roku. Wiosną można podziwiać zieleniące się liście, uprawy w dolinie nad Bobrem. Latem przyroda u szczytu okresu wegetacyjnego wydaje się być statyczna i niezwykle bujna. Jesienią liście zmieniają barwę a słońce zostawia w powietrzu piękne smugi. Zimą zaś śnieg i lód malują swoje cuda.









Sokolik - lato 


Sokolik znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. W okolicy nie brakuje innych pięknych miejsc. Już bliźniacza Krzyżna Góra jest kolejnym ciekawym punktem widokowym. Schronisko Szwajcarka to malownicze miejsce, które kochała nawet królowa Bawarii. Blisko są też opisane już w tym cyklu Starościńskie Skały i klimatyczne ruiny zamku Bolczów. U naszych stóp również piękne pałace i ogrody doliny Bobru, które wpisane są na listę Pomników Historii. 














Sokolik - jesień 

Na górę można dostać się dzięki rozmaitym szlakom. Od strony pałaców na Sokolik wiedzie szlak z Wojanowa-Bobrowa. Są też trasy z Trzcińska (bezpośrednio na Sokolik, lub też prowadzące najpierw w kierunku Szwajcarki), o tyle wygodne, że ich początek może się zacząć na przystanku kolejowym na trasie Wrocław Świebodzki – Görlitz (Koleje Dolnośląskie realizują na tej linii połączenie D6 Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra - Szklarska Poręba). Na górę trafimy też z Szwajcarki, udając się do rudawskiego schroniska dowolnym szlakiem z Janowic, Karpnik itp.
Jednego dnia można zrobić sobie wyprawę na trasie np. Trzcińsko - Sokolik - Husyckie Skały - Krzyżna Góra - Szwajcarka - Starościńskie Skały - Piec - Skalny Most - Zamek Bolczów - Janowice Wielkie (przykład TUTAJ).





















Sokolik - zima 


Ukazały się już wpisy prezentujące w tej konwencji walory takich miejsc, jak: Trójgarb, wieża zamku Grodno, Ruprechtický Špičák, Starościńskie Skały, Jezioro Bystrzyckie, Zamek Bolczów, Stary Książ, Wałbrzych z Harcówki, Borowa, Kamienna Góra z Góry Zamkowej, Zamek Książ, Lesista Wielka, Kostrzyna. Więcej TUTAJ.


Polecam też:
Ale widoki! - naturalne punkty widokowe w polskich Sudetach (GALERIA- wybór)

Rudawy Janowickie 


Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :)

Znalazłeś/aś błąd, chcesz o coś zapytać? - wyślij komentarz lub wiadomość. 


****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.


Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!


ponad 1200 galerii na Facebooku
ponad 2600 postów na blogu
ponad 3800 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz