23 lutego 2021

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu - wnętrza, detale, Mostek Pokutnic (GALERIA)


Jeden z najciekawszych i najstarszych kościołów Wrocławia. Dodatkową at5rakcją jest słynny punkt widokowy - Mostek Pokutnic. 

Burzliwa historia, związki z braćmi Grimm, ciekawe zabytki. 










"Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu – gotycki kościół we Wrocławiu, między ulicami Szewską i Łaciarską w pobliżu Rynku, dawniej jedna z dwóch far miejskich (obok kościoła św. Elżbiety), obecnie katedra diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP [...]"












"[...]Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już pod koniec XI wieku. Po pożarze z 8 maja 1342 zdecydowano się zbudować nowy, większy, późnogotycki już kościół wykorzystujący wiele starszych fragmentów, który powstał w latach 1342–1362 i poza górnymi kondygnacjami wież uzyskał współczesny kształt. Bazylikowy kościół bez transeptu posiada sześcioprzęsłową nawę oraz prosto zamknięte prezbiterium bez obejścia. Od północy przylega do prezbiterium dwukondygnacyjna zakrystia. Nawy sklepione są krzyżowo-żebrowo, prezbiterium gwiaździście, a przedłużone nawy boczne przy nim – trójdzielnie [...]"








"[...] W XV w. ukończono wieże; w 1459 po raz pierwszy wzmiankowano Mostek Czarownic (Pokutnic) łączący je na wysokości ostatniej kondygnacji. 1 września 1358 zawieszono pierwszy dzwon, a od 1386 w wieży południowej znajdował się odlany przez Michaela Wildego Dzwon Grzesznika – największy dzwon Śląska o obwodzie 6,30 m. i wysokości wewnątrz 1,80 m. W 1546 przeniesiono tu romański portal główny z wyburzonego kościoła opackiego na Ołbinie i wmurowano w elewację południową. W 1523 Johannes Heß wygłosił w kościele Marii Magdaleny pierwsze na Śląsku kazanie ewangelickie. We wnętrzu zachowała się renesansowa ambona z lat 1579–1581" (wikipedia) 













na zdjęciach: wnętrza kościoła: m.in ambona, sakramentarium, epitafia

w katedrze znajduje się również wejście na punkt widokowy Mostek Pokutnic 

lokalizacja:


strona oficjalna:

ciekawostka związana z kościołem i Braćmi Grimm: TUTAJ

ciekawostka związana z kościołem i uczniami Bacha: TUTAJ 


galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)


tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

** 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz