1 marca 2021

Kalwaria Lubawska na Świętej Górze - agonia zabytku (GALERIA + mapa)


Kalwaria Lubawska na Świętej Górze.. albo to, co z niej jeszcze zostało. 








"Lubawka (niem. Liebau) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Lubawka, w Bramie Lubawskiej, u podnóża Gór Kruczych (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych. Położenie Lubawki w pobliżu jednego z najniższych przejść przez Sudety, którędy biegła niegdyś jedna z dróg łączących ziemie Europy północnej i południowej, miało bardzo duży wpływ na losy miasta" (za: Wikipedia) 






"Święta Góra (701 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w Górach Kruczych. Całą górę oplata gęsta sieć dróg i ścieżek, z których część związana jest z kultowym charakterem terenu. Jedna ze stromych ścieżek pątniczych prowadzi z Lubawki na szczyt północno-zachodnim zboczem. Przy ścieżce znajduje się wiele zdewastowanych figur i kapliczek z XVII i XIX wieku. Największa kaplica znajduje się pod szczytem góry" (za: Wikipedia) 






"KalwariaZespół 6 kaplic oraz Drogi Krzyżowej . Znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych w Górach Kruczych na Świętej Górze. Kapliczki zostały wzniesione na przełomie XVIII/XIX w., obecne pochodzą z przełomu XIX/XX. Całość obiektu popada w ruinę" (wikipedia)





mapa/lokalizacja:
(UWAGA: wejście do kaplic jest niebezpieczne, obecnie administrator terenu -Nadleśnictwo - ostrzega przez grożącym niebezpieczeństwem - możliwością zawalenia się obiektów)
(trasę można zacząć na dworcu PKP, gdzie dojeżdżają szynobusy na trasie Sędzisław - Trutnov przez Kamienną Górę i Lubawkę)  



#kalwarie,         #ruiny

a w okolicy:


galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz