30 czerwca 2021

Wystawa: Stanisław Brach - "Miodem płynące..." (BWA Zamek Książ) (GALERIA)


wystawa: Stanisław Brach - "MIODEM PŁYNĄCE, manifest międzygatunkowej solidarności" (BWA Zamek Książ w Wałbrzychu)

rzeźba i ceramika inspirowane pszczelarstwem i rolą pszczół 

Sacrum i profanum: Kościół cmentarny św. Jana Ewangelisty w Paczkowie - ruiny (GALERIA)


"Kościół cmentarny św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. Budowla została konsekrowana w 1606 roku i zachowała wezwanie św. Jana Ewangelisty. W marcu 1945 roku na skutek działań wojennych świątynia została zniszczona. Po wieloletnich sporach dotyczących dalszego losu świątyni w 1974 roku postanowiono o zabezpieczeniu jej jako trwała ruina" (wikipedia)

Dolnośląska Prowansja - czyli lawendowe pole w Woliborzu u stóp Gór Sowich (GALERIA)

 


Gmina Nowa Ruda: Wolibórz (niem. Volpersdorf) - miejscowość jest położona u podnóża Gór Sowich w dolinie potoku Woliborki, między Obniżeniem Noworudzkim a Garbem Dzikowca.

Dom pod Lawendowym Polem - agroturystyka w Woliborzu - uprawy lawendy na Ziemi Kłodzkiej (województwo dolnośląskie)

Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem” - spacer wśród wełnianek i torfowców! (GALERIA)


"Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem” – torfowiskowy rezerwat przyrody w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bystrzyckich, w Sudetach Środkowych, na terenie gminy Szczytna w powiecie kłodzkim, około 2,1 km na wschód od dzielnicy Dusznik-Zdroju – Zieleńca.  Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą Betula nana. Podłoże torfowiska tworzą nieprzepuszczalne skały: margle i piaskowce usadowione na gnejsach, ukształtowanie terenu jest niemal poziome, a obszar torfowiska leży dokładnie na wododziale pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Północnego, obszar jest częściowo bezodpływowy. Najciekawsze gatunki, które występują to wiele gatunków mchów i torfowców (Sphagnum), brzoza karłowata (Betula nana) mająca jedno z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna (Pinus uliginosus) – jedno z ośmiu stanowisk w Polsce, żurawina błotna (Oxycoccus palustris), borówka bagienna (Vaccinium uliginosum), bagno zwyczajne (Ledum palustre), turzyce (Carex spp.) – wiele gatunków, bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris), bażyna czarna (Empetrum nigrum), wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum), borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea). Z roślin owadożernych w rezerwacie ma stanowiska rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) i rosiczka długolistna (Drosera anglica)" (Wikipedia) 

na zdjęciach: połacie wełnianki, torfowce, ścieżki spacerowe, potok zabarwiony związkami humusowymi  (zdjęcia wykonane w ostatni weekend czerwca) 

24 czerwca 2021

Julia - górniczy zabytek: Stara Kopalnia w Wałbrzychu (GALERIA + mapa)


Jedna z najciekawszych atrakcji tego typu w Polsce i Europie. Potężny kompleks związany z wałbrzyską kopalnią. Kilak wieków tradycji i fascynujące dziedzictwo. 

Sakralny rozmach w miasteczku zdegradowanym do wsi: Kościół Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim (GALERIA)


"Kościół Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim. Świątynia była już wzmiankowana w 1343 roku. Obecna budowla w stylu barokowym, została rozpoczęta w 1670 roku zapewne według projektu d'Allio i ukończona została w 1691 roku przez architekta konwentu krzeszowskiego Marcina Urbana. Kościół jest orientowany, murowany, wzniesiony z kamienia, trzynawowy i otoczony rzędami kaplic z emporami. Fasadę zachodnią akcentuje zsunięta z osi czworoboczna wieża, zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Wnętrze nakryte jest sklepieniami kolebkowymi ozdobionymi bogatą, stiukową dekoracją geometryczno-roślinną. Ołtarze. pochodzące z przebudowywanego na początku XVIII wieku kościoła klasztornego w Krzeszowie posiadają bogaty wystrój rzeźbiarski. We wnętrzu zachowały się m.in. późnogotycka płaskorzeźba z Koronacją NMP z około 1500 r., późnorenesansowa Pieta z około 1650 r, barokowe, polichromowany ołtarz główny (autorstwa Josepha Lachela) z umieszczonym w centralnym punkcie obrazem Świętej Rodziny namalowanym przez Felixa Schefflera" (wikipedia)

23 czerwca 2021

Wałbrzych Główny - dworzec po remoncie (z widokiem na góry!) (GALERIA)


"Wałbrzych Główny – stacja kolejowa w Wałbrzychu, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca wojewódzkiego. Został on oddany do użytku 15 sierpnia 1867 roku. Pierwszą nazwą było Dittersbach. Kolejne nazwy dworca to Waldenburg Dittersbach, po wojnie na krótko Borowieck (pierwsza powojenna nazwa Wałbrzycha) Wałbrzych Dzietrzychów nadana 27 sierpnia 1945 roku, Wałbrzych Ogorzelec, którą dworzec nosił od 6 września 1947 roku oraz Wałbrzych Główny, którą dworzec nosi od 1948 roku. Elewacja budynku dworca ma bogaty detal architektoniczny w postaci obramień okiennych i drzwiowych, płycin, gzymsów, rozet" (wikipedia)

W 2021 roku ukończono kompleksowy remont dworca

22 czerwca 2021

Sokołowsko wita lato - spotkanie sztuki, historii i natury (GALERIA)


drugiej takiej wsi nie ma! 

"Sokołowsko (niem. Görbersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Mieroszów, w Górach Suchych w Sudetach Środkowych. W 1855 r. we wsi zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego. Na jego wzór został stworzony ośrodek leczenia gruźlicy w Davos" (wikipedia)

"Wszystkie arrasy króla" - Zamek Królewski na Wawelu: wystawa (GALERIA)


"Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Siedziba Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki" (wikipedia)

wystawa czasowa: "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921" - wielka gala arrasów w Zamku Królewskim na Wawelu (2021)

21 czerwca 2021

Stado Ogierów Książ - zabytkowe stajnie i ich mieszkańcy (GALERIA)


"Stado Ogierów Książ – jednostka hodowli koni, grupująca ogiery głównie rasy śląskiej. Przy stadzie działa również stadnina klaczy. Stado mieści się w zabytkowych zabudowaniach stajennych i powozowni nieopodal zamku Książ w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Infrastruktura Stada obejmuje zabytkowe stajnie z 1884 roku, wybudowane w formie czworoboku z murów typu pruskiego oraz krytą ujeżdżalnię, zaliczaną do jednych z najpiękniejszych w Europie. Część budynków spłonęła jesienią 1998 roku. Stado dysponuje również hipodromem dla 5000 widzów" (wikipedia)

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju - widoki z wieży! (GALERIA)


"Świeradów-Zdrój (niem. Bad Flinsberg) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony jest na wysokości 450–710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy (w tzw. Obniżeniu Świeradowskim), oddzielającej Wysoki Grzbiet na południu od Kamienickiego Grzbietu na północy. Dom zdrojowy – obecny budynek powstał w roku 1899 na podstawie projektu architekta Grossera w miejscu zniszczonego w trakcie pożaru Domu Źródlanego 14 grudnia 1895 r. Obiekt składa się z dwóch części połączonych halą spacerową. Dom zdrojowy jest zaakcentowany wieżą zegarową o wysokości 46 metrów" (wikipedia)

16 czerwca 2021

Geopark: Kopalnia św. Jana w Krobicy - podziemna trasa turystyczna (GALERIA)


"Kopalnia św. Jana w Krobicy – nieczynna kopalnia rud cyny (kasyteryt), położona we wsi Krobica. Od 2012 roku w ramach istniejącego tu Geoparku funkcjonuje w niej podziemna trasa turystyczna. Historia górnictwa rud cyny na terenie Krobicy oraz Gierczyna i Przecznicy sięga XVI wieku. Największe wydobycie szacuje się na przełom XVI oraz XVII wieku, kiedy to inwestorem tutejszych kopalni był Jan Schaffgotsch. Z tego też okresu pochodzi krobicka kopalnia św. Jana (St. Johannes).  Trasa podziemna wiedzie dawnymi wyrobiskami kopalnia św. Jana oraz sztolni św. Leopolda. Wieś Krobica jest położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Mirsk, u podnóża Grzbietu Kamienickiego, na prawym brzegu Kwisy, u jej wylotu do Kotliny Mirska na wysokości 390-430 n.p.m., częściowo w Górach Izerskich, a częściowo na Pogórzu Izerskim" (Wikipedia)

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku (GALERIA) cz. II


poza Dolnym Śląskiem - urlopowe: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

"Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku (niem. Rechtstädtisches Rathaus) – zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Gdańska" (wikipedia)

na zdjęciach: m.in. zabytkowe wnętrze (sale z bogatym wyposażeniem) i zbiory (wystawy)

15 czerwca 2021

Książański Park Krajobrazowy wiosną - w krainie kwiatów i ścieżek wśród skał (GALERIA + mapa)


"Książański Park Krajobrazowy leży na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, natomiast według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego – wchodzi w skład Pogórza Zachodniosudeckiego. Książański Park Krajobrazowy od strony północno-zachodniej leży na terenie m. Wałbrzycha oraz graniczy od strony północnej z m. Świebodzice" (wikipedia)

Wiosenne cuda na Dolnym Śląsku (2021) (GALERIA) – przeżyjmy to jeszcze raz!

Wiosna jest dla wielu osób najpiękniejszą porą roku. Nawet jeśli przyjdzie spóźniona i jest kapryśna, potrafi oczarować swoimi wspaniałymi skarbami. Wraca zieleń, jak szalone kwitną kwiaty. Cała przyroda staje się wielobarwną symfonią, pełną wrażeń zmysłowych! Coraz dłuższy dzień pozwala cieszyć się tymi walorami. Krótkie, ale ciepłe noce są nie mniej magiczne! W 2021 roku wiosna była nieco kapryśna, zwłaszcza na początku, ale kiedy się ostatecznie pojawiła, nie szczędziła wszelkich atutów swojej dostojności i splendoru!


Zapraszam na ilustrowany moimi zdjęciami przegląd. To krajobrazy i skarby wracającej wiosny oraz pełni pory roku kwiatów, śpiewu ptaków, ciepła, światła i wszelkich skarbów życia.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (GALERIA)


"Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - , utworzone zostało w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcone zostało w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu. W skład zbiorów muzeum weszła część zbiorów archeologicznych, która przetrwała zniszczenia wojenne Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego w Gdańsku" (wikipedia)

14 czerwca 2021

Mściwojów: Ścieżka przyrodnicza w dolinie rzeki Wierzbiak (GALERIA)


"Mściwojów (niem. Profen) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Mściwojów" (wikipedia)

Ścieżka przyrodnicza w dolinie rzeki Wierzbiak:
staw z płazami (co to był za koncert!), galeria rzeźby gatunków chronionych, stanowisko geologiczne 

Kwitnące, dolnośląskie pola! (GALERIA)


kwitnące pole szczypioru oraz maki w zbożu, okolice Ślęży

13 czerwca 2021

Magia Wrocławia nocą! (GALERIA + mapa) - z Hali Stulecia, przez Ostrów Tumski, rynek do dworca Wrocław Główny


"Wrocław (łac. Vratislavia, niem. Breslau, dś. Brassel, cz. Vratislav, węg. Boroszló) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej, na Nizinie Śląskiej, nad Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska." (wikipedia) 

nocny spacer: Hala Stulecia - Ostrów Tumski - Stare Miasto - Dworzec PKP Wrocław Główny 

10 czerwca 2021

Zamek Cisy - fantastyczna ruina w Książańskim Parku Krajobrazowym (GALERIA)


"Zamek Cisy (Cieszów) – ruiny średniowiecznego zamku wybudowanego przez księcia Bolka I Surowego lub jego syna Bernarda Statecznego. Zamek zbudowano w dolinie Czyżynki (około 5 km na zachód od Świebodzic, w powiecie wałbrzyskim województwa dolnośląskiego). Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów. Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Zamek właściwy założono na planie czworoboku o wymiarach ok. 22 × 28 m. Wjazdu do zamku broniła wschodnia brama, poprzedzona szyją i mostem na fosie" (wikipedia)

na zdjęciach:
zamek Cisy 

Kościół Pokoju w Jaworze - skarb z listy dziedzictwa UNESCO (GALERIA)


"Kościół Pokoju w Jaworze (niem. Friedenskirche) – drewniany kościół ewangelicki o konstrukcji szachulcowej, usytuowany w mieście Jawor, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.  Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Kościół z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO" (wikipedia)

9 czerwca 2021

Wiosenna Kamienna Góra: natura i architektura- spacer (GALERIA)


"Kamienna Góra (niem. Landeshut, cz. Kamenná Hora) – miasto w Polsce, województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kamiennogórskiego i gminy wiejskiej Kamienna Góra, wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej, w Kotlinie Kamiennogórskiej, u podnóża Gór Kruczych będących częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Pierwsze przekazy odnotowują nazwę miasta w języku niemieckim w formach Landeshut w 1232 roku i Landishute w 1249 roku. W 1289 roku Bolko I Surowy odkupił od benedyktynów osadę, a w 1292 roku nadał jej ponownie prawa miejskie. W 1334 roku miasto książę Bolko II nadał przywilej warzenia piwa i handlu solą, od XIV w. rozwinęło się sukiennictwo" (wikipedia) 

miasto promuje się hasłem "tajemnicze pogranicze"

8 czerwca 2021

Zbiornik Mściwojów i wieża widokowa (GALERIA)



"Zbiornik Mściwojów – sztuczny zalew powstały wskutek przedzielenia koryta rzeki Wierzbiak zaporą ziemną o wysokości około 7,6 m i długości 300 m. Znajduje się w pobliżu wsi Mściwojów. Zbiornik pełni trzy zasadnicze funkcje: magazynuje wody dla potrzeb rolnictwa, retencyjną - w okresie wezbrań wody na Wierzbiaku zbiornik zatrzymuje część fali powodziowej; turystyczną. Mściwojów (niem. Profen) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Mściwojów" (wikipedia)

Zamek Czocha - jak z filmów! (GALERIA)



"polski Hogwart" - zamek znany z tajnych przejść, licznych legend, tajemnic wojennych

"Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Kupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów i serialów" (wikipedia)

obiekt udostępniony zwiedzającym (poza zwiedzaniem możliwe jest nocowanie w części hotelowej)

oficjalna strona:
zamekczocha.com

7 czerwca 2021

Wiosenny spacer po uzdrowisku: Szczawno-Zdrój - kwiaty i architektura (GALERIA)


Wiosna w uzdrowisku Szczawno-Zdrój

na zdjęciach: Park Zdrojowy i okolice: rododendrony i azalie, Wieża Anny, deptak i pijalnia wód oraz hala spacerowa, a także pomnik Wieniawskiego 

"Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) – miasto uzdrowiskowe – gmina miejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), leżące na Dolnym Śląsku" (Wikipedia)

6 czerwca 2021

Mann i Hauptmann – związki dwóch Noblistów z aferą w tle (#ciekawostki)

Mann i Hauptmann  - łączy ich nie tylko pisarstwo i podobne nazwiska. 6 czerwca 1875 roku urodził się Tomasz Mann, pisarz, eseista, Noblista, a 6 czerwca 1946 roku w Jagniątkowie w Karkonoszach zmarł Gerhart Hauptmann, dolnośląski pisarz, dramatopisarz. To Hauptmann jako pierwszy nominował Manna do zaszczytnej nagrody! Tego samego roku zdążył się mocno posprzeczać z autorem kultowej „Czarodziejskiej góry”. Nieświadomy nominacji młodszy kolega po fachu... okrutnie sparodiował sudeckiego mistrza w swojej powieści! Autor „Tkaczy” skarżył się wydawcy, a Mann grubo się tłumaczył i przepraszał....


Filmowy Dolny Śląsk: Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu (GALERIA)


"Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu – znajduje się w dawnym Domu Płócienników, w budynku pochodzącym z XVI w. W 1992 r. w Lubomierzu wyszedł pierwszy numer lokalnej gazety Sami Swoi, a redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z filmową przeszłością miasta. Muzeum powstało w 1995 r. z inicjatywy mieszkańców miasta, przy wsparciu ówczesnego burmistrza. W Muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzone są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego, przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród rekwizytów znajdują się m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów znajdują się: umowa z dublerem Władysława Hańczy - Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu Sami swoi, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku" (wikipedia)

Skarby Gór Kamiennych w Sudetach – przyroda i kultura (GALERIA + opis i mapa)

Nie są to najwyższe ani najpopularniejsze góry w Sudetach… ale nie powinno Was to zniechęcać! Góry Kamienne mają w sobie pewną dzikość, naturalność i wielki czar. To idealne miejsce na spokojną wędrówkę i podziwianie wspaniałych krajobrazów oraz skarbów przyrody. Nawet tam, z dala od zgiełku topowych górskich atrakcji, znaleźć można wyjątkowe zakątki, nie tylko przyrodnicze, ale i kulturowe. Jest szlak związany z Noblistką Olgą Tokarczuk, ruiny zamków, inne zabytki wysokiej klasy. Zapraszam! 


Dokonałem subiektywnego wyboru ciekawostek z szlaków na terenie Gór Kamiennych po polskiej stronie. Mam nadzieję, że kolekcja moich zdjęć i opisu zachęcą Was do poznawania tego wyjątkowego zakątka Sudetów. 

5 czerwca 2021

Wiosenne widoki z Gór Lisich (Rudawski Park Krajobrazowy - na granicy miasta i gminy Kamienna Góra) (GALERIA)


widoki z Gór Lisich na styku miasta i gminy Kamienna Góra (osiedle Antonówka/ sołectwo Dębrznik) - teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego - panoramy na Kotlinę Kamiennogórską, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz Karkonosze 

Wałbrzych Szczawienko - dworzec (GALERIA)


Zabytkowy dworzec kolejowy w Wałbrzychu prezentuje się świetnie po remoncie! 

4 czerwca 2021

Romantyczne ruiny w Mściwojowie koło Jawora (GALERIA)


Mściwojów (niem. Profen) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Mściwojów, nad rzeką Wierzbiak.

znajdują się tam malownicze ruiny zespołu pałacowego z pawilonem na wodzie

na zdjęciach:
pałac rodu von Nostritz, oficyna, pawilon na wodzie i oranżeria 

2 czerwca 2021

W krainie niecenia ognia - Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej (GALERIA)


"Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej – jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. Siedziba Muzeum Filumenistycznego mieści się na Małym Rynku w Bystrzycy Kłodzkiej, w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Muzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne). Następną część kolekcji tworzą zbiory opakowań zapałek i etykietek zagranicznych z różnych krajów" (wikipedia)

1 czerwca 2021

Jezioro Złotnickie - krajobrazy Pogórza Izerskiego (+ zapora i tunele) (GALERIA + mapa)


"Jezioro Złotnickie (niem. Talsperre Goldentraum) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną. Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego w roku 1924. Pojemność zbiornika to 12,4 mln m³, a powierzchnia – 120 ha. Podstawowym zadaniem zbiornika jest retencja oraz produkcja energii elektrycznej. Nad jeziorem znajduje się kilka pól namiotowych, wypożyczalni sprzętu pływającego i ośrodków wypoczynkowych. Znajduje się tu również skradziony lew ze Starościńskich Skał – Strużnica, Rudawy Janowickie". (wikipedia)

na drodze dojazdowej do elektrowni znajdują się dwa tunele wykute w skale (1919/1924 - Spitztunnel an der Talsperre Goldentraum/Kleine Grotte)

Pałac w Łomnicy (Dolina Pałaców i Ogrodów) III

 

Pałac w Łomnicy – barokowy pałac pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części Łomnicy, przy rozdzieleniu dróg do Karpnik i Wojanowa. Wczesnobarokowy dwór wzniesiono około II połowy XVII w. Z tego czasu pochodzi korpus oraz dwa narożne alkierze. W latach 20. XVIII w. w trakcie przebudowy dokonano zmian w wyglądzie elewacji oraz wnętrz. Projekt przebudowany przypisywany jest Martinowi Franzowi z Rewela. Największych zmian w wyglądzie obiektu dokonano w latach 1838-1844. Autorem przebudowy był Albert Tollberg. Zmiany dokonano w zakresie układu pomieszczeń, wzniesiono reprezentacyjną klatkę, wzniesiono nowa kondygnacje, powiększono otwory okienne" (wikipedia)

pałac udostępniony zwiedzającym: działa tam muzeum pałacowe - można zwiedzać komnaty z salami wystawienniczymi oraz piwnice - na ekspozycji można podziwiać eksponaty związane z tematem "Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica" - pokoje kupca lnu, sypialnia baronowej, pokój dziecięcy, salon, kuchnia i pokój służby, klasa szkolna z czasów PRL.