2 grudnia 2021

Kościół Piotra i Pawła w Görlitz - perła Łużyc! Niezwykły zabytek, który zaskakuje architekturą, wyposażeniem i historią! (GALERIA)


Wspaniały, monumentalny, kunsztowny, ciekawy, zaskakujący... epitetów określających niezwykłość tej sakralnej budowli można znaleźć wiele! Niesamowity kościół leży tuż obok polskiej granicy, nieopodal przejścia granicznego na Dolnym Śląsku/Saksonii. To zabytek, który warto zwiedzić! Modlił się tam mistyk, który zachwycał Mickiewicza. Proboszczem był zaś poeta, do którego wierszy Bach pisał muzykę! 

"Kościół farny św. Piotra i Pawła w Görlitz (niem. Pfarrkirche St. Peter und Paul lub w skrócie: Peterskirche) – kościół ewangelicko-augsburski położony w saksońskim Görlitz na pagórku nad Nysą Łużycką. Największy kościół halowy w Saksonii i jeden z największych we wschodnich Niemczech (przy długości 72 metrów, szerokości 39 metrów i wysokości nawy głównej 24 metry). W latach 1423–1475 zbudowano nowy, późnogotycki, pięcionawowy pseudobazylikowy kościół halowy. Budowę nad osuwającym się terenie nad Nysą Łużycką rozpoczęto od potężnych fundamentów czteronawowej krypty św. Jerzego. [...]





[...] Wyposażenie wnętrza przepadło podczas pożaru miasta w 1691, po którym odbudowano kościół w stylu barokowym. Wówczas to powstały m.in.: ambona z piaskowca (1693), ołtarze, dzieło G. Heermanna, stalle rajców miejskich i konfesjonały (1695), organy Eugenio Caspariniego i prospekt organowy J.C. Büchaua (1703). Obie wieże, wysokie na 84 m wzniesiono w latach 1889-1891. Godny uwagi jest przede wszystkim zachowany prospekt organowy z 1703. Znajdujące się na prospekcie 17 piszczałek zostało uformowanych na kształt promieni słonecznych, stąd nazwa instrumentu: Sonnenorgel (pol. organy słoneczne). Parafianinem był mistyk Jakob Böhme" (wikipedia).

Proboszczem kościoła w czasach wspomnianego łużyckiego mistyka był m.in. Martin Moller, poeta, autor sakralnych utworów, które Jan Sebastian Bach wykorzystał w kilku kantatach i chorałach. 





kilka słów o wyjątkowości miasta:

"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia. Położone nad Nysą Łużycką na granicy z Polską, w Łużycach Górnych. Dawniej tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem, dzisiejszym miastem położonym w województwie dolnośląskim. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych [...]




[...] W latach 1697–1763 Görlitz pod panowaniem Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa; przez miasto biegnie jedna z tras łączących Drezno i Warszawę. Od 1815 roku, po kongresie wiedeńskim Görlitz włączono do Prus jako część prowincji Śląsk (Provinz Schlesien). W 1919 roku z wyniku podziału prowincji Śląsk na dwie mniejsze prowincje - część prowincji Dolny Śląsk (Provinz Niederschlesien)" (wikipedia) 




mapa/lokalizacja:


(wejście do kościoła znajduje się około 160 m piechotą od przejścia granicznego na Moście Staromiejskim łączącym Zgorzelec z Görlitz. Lub 1,9 km piechotą od dworca w Görlitz, do którego dojeżdżają pociągi Kolei Dolnośląskich z Wrocławia i Jeleniej Góry)





****

warto dodać, że w Görlitz znajduje się również wyjątkowa zabytkowa synagoga, unikatowy przykład żydowskiego obiektu sakralnego, który przetrwał reżim nazistów >>> Wyjątkowy zabytek: Synagoga w Görlitz (GALERIA)

inne galerie i artykuły dotyczące tego miasta:


*********

PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)  

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Moje podróże:

**

Zapraszam!



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz