22 lutego 2023

Geniusz i jego pieśni do słów poetów mieszkających na Dolnym Śląsku: Wolf i Eichendorff oraz Hoffmann von Fallersleben (wybór muzycznych klejnotów)

Obok Schuberta i Straussa to właśnie Wolf był jednym z najpłodniejszych i najwyżej cenionych autorów pieśni romantycznej. Artystyczne kompozycje wokalne tego mistrza powstały pod koniec XIX wieku. Na swój warsztat kompozytorski Wolf wziął m.in. lirykę mistrzów słowa, którzy mieszkali na Śląsku – wielkiego romantyka Eichendorffa, związanego m.in. z Wrocławiem i Nysą, oraz prof. Hoffmanna von Fallerslebena, który wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. 


Wybrałem kilka utworów, które łączy muzyka Wolfa i słowa wspomnianych poetów. Zapraszam do wysłuchania tych perełek. 

Hugo Wolf urodził się 13 marca 1860 roku w Windischgrätz. Zmarł 22 lutego 1903 roku w Wiedniu. Był austriackim kompozytorem i krytykiem muzycznym. Tworzył głównie pod koniec XIX wieku, w czasie kilku „artystycznych wybuchów” pomiędzy epizodami ataków trawiącej go choroby. Ostatecznie pokonała go depresja i załamania psychiczne. Zanim uległ tragicznym dolegliwościom, stworzył wiele wspaniałych pieśni, a nawet większe formy wokalne. Jak wspomniałem, w jego partytury wkomponowane są słowa napisane przez poetów związanych z Dolnym Śląskiem.


Hugo Wolf, wolne media, wikimedia.org 

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff - urodził się 10 marca 1788 roku w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 roku w Nysie. W 1801 roku został wysłany do katolickiego gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, gdzie po trzech latach uzyskał maturę. Pod koniec życia przyjaźnił się z biskupem Wrocławia i bywał na jego dworze, w tym w zamku w Jaworniku. Zmarł w Nysie, gdzie zachował się jego grób. 


pomnik Eichendorffa w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego 

Z kolei August Heinrich Hoffmann von Fallersleben urodził się 2 kwietnia 1798 roku w Fallersleben, a zmarł 19 stycznia 1874 roku w Corvey. W 1823 roku został powołany na stanowisko kustosza biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1830 był we Wrocławiu profesorem języka i literatury niemieckiej. Zapisał się jako aktywny uczestnik życia intelektualnego stolicy Dolnego Śląska. Z regionem był związany przez 20 lat, do 1843 roku. Został ukarany za swoją twórczość (w tym za pewne wiersze, które cenzura pruska uznała za antypaństwowe) i opuścił Wrocław. Badał śląski folklor i historię literatury (także słowiańskiej) i wydawał własne dzieła. 



wydania kompozycji Wolfa do słów Eichendorffa i Hoffmanna, za: IMSLP 

Oto mix pieśni Wolfa do słów tych poetów romantycznych. 

Wolf: Verschwiegene Liebe (YouTube) 


tekst Eichendorffa, wydanie z XIX wieku 

****



Wolf: Sechs Geistliche Lieder (Eichendorff) : IV Letzte Bitte (YouTube)



wiersz Eichendorffa, wydanie z XIX wieku

****



Wolf: Liebesfrühling (YouTube)


tekst prof. Hoffmanna, wydanie z XIX wieku 

****



Wolf: Nach dem Abschiede (YouTube)


tekst prof. Hoffmanna, wydanie z XIX wieku

****



Wolf: Gedichte von Joseph v. Eichendorff Published - Der Musikant (YouTube)


tekst Eichendorffa, wydanie z XIX wieku 

****



Wolf: Gedichte von Joseph v. Eichendorff Published - Nachtzauber (YouTube)


wiersz Eichendorffa, wydanie z XIX wieku 

****



Wolf: Eichendorff Lieder: No. 20. Waldmadchen (YouTube)


wiersz Eichendorffa, wydanie z XIX wieku

****



Wolf: Ja, die Schönst'! Ich sagt' es offen (YouTube) 


wiersz prof. Hoffmanna, wydanie z XIX wieku 

***

Polecam również:
#poezja,    #pieśni,   #muzyka 


****
****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz