10 czerwca 2023

Źródło wody Marysieńka w Cieplicach - karkonoskie upamiętnienie polskiej królowej (GALERIA)


Uzdrowisko u stóp Karkonoszy upamiętnia wizytę polskiej władczyni. 

Zabytkowy pawilon źródła został nazwany na cześć żony słynnego wodza i króla - Jana III Sobieskiego - czyli jego ukochanej Marysieńki, adresatki znanych listów. 





Budynek jest czynnym źródłem wody, prezentuje również ekspozycję. Dostępne są plansze historyczne oraz eksponaty: ceramika, szkło użytkowe związane z historią uzdrowiska w Cieplicach. 

Źródło wody Marysieńka (dawniej Ludwigs Quelle)

"Źródło Marysieńka to dawny odwiert o głębokości 167m, który powstał w 1853 r. W górnej części odwiertu znajduje się studnia o głębokości 24,6m i to właśnie ta studnia jest aktualnie używana, przy pozyskiwaniu wody. Obiekt znajduje się na dziedzińcu Długiego Domu" (za: https://uzdrowisko-cieplice.pl)






O Marysieńce w Cieplicach: 





"Cieplice Śląskie-Zdrój (niem. Bad Warmbrunn) – część miasta Jelenia Góra w województwie dolnośląskim. W latach 1935–1976 samodzielne miasto. Według legendy, tutejsze źródła miały zostać odkryte w 1175 przez księcia Bolesława Wysokiego w czasie pogoni za jeleniem podczas polowania. Do tutejszych wód leczniczych zjeżdżało wielu znanych ludzi, m.in.: John Quincy Adams (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych), Johann Wolfgang von Goethe, królowa polska Marysieńka (1687), księżna Izabela Czartoryska, książę Stanisław Poniatowski (bratanek króla), Józef Wybicki, Hugo Kołłątaj, poeta Wincenty Pol" (wikipedia) 




strona oficjalna:





polecam także inne posty oznaczone tagami:




***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz