Translate

30 stycznia 2021

Cieplicka Marysieńka - latem się opala, zimą morsuje! (rzeźba z uzdrowiska + ciekawostki z kart XVII-wiecznego pamiętnika i XIX-wiecznej powieści!)

Znana z królewskich listów władczyni Polski przebywała w sudeckim uzdrowisku! Jej pobyt został upamiętniony na miejscu, w Cieplicach, ale też w literaturze! Rozdziały poświęcone cieplickiej wyprawie Marysieńki znalazły się w francuskich pamiętnikach "Les Anecdotes De Pologne, Ou Memoires secrets du Regne de Jean Sobieski III" przełożonych na kilka języków, oraz w polskiej powieści historycznej hrabiego Skarbka! 



W karkonoskim uzdrowisku, będącym dziś dzielnicą Jeleniej Góry, polską królową upamiętnia m.in. Pawilon Marysieńka, ale też posąg, część dawnej Fontanny Marysieńka, która znajdowała się przy deptaku. Obecnie ten akt znajduje się przy Termach Cieplickich, w pobliżu Parku Norweskiego. 


Maria Kazimiera d’Arquien,
 czyli królowa Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego

28 czerwca 1641 - 30 stycznia 1716 



wystawa w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu: szklanica z Janem III i Marysieńką, portret Marysieńki 


Marysieńka w Cieplicach - akt współczesny 


Słynna władczyni w 1687 roku kurowała się w Cieplicach-Zdroju u stóp Karkonoszy! Upamiętnia ją m.in. Pawilon Marysieńka, ale też posąg, część dawnej Fontanny Marysieńka, która znajdowała się przy deptaku. Obecnie ten akt znajduje się przy Termach Cieplickich, w pobliżu Parku Norweskiego - zimą Marysieńka uprawia modne suche morsowanie...



źródło Marysieńka w Cieplicach 


Pobyt królowej na Dolnym Śląsku został opisany w literaturze. Już w XVII wieku dzieje wyjazdu Marii Kazimiery w Sudety opisał François-Paulin Dalairac (1626-1689). W jego francuskojęzycznych tomach pod tytułem "Les Anecdotes De Pologne, Ou Memoires secrets du Regne de Jean Sobieski III." znajduje się rozdział poświęcony Marysieńce w Cieplicach: "Contenant le voyage de la Reine de Pologne aux Bains d'Hiersberg en Silesie". 


"Les Anecdotes De Pologne, Ou Memoires secrets du Regne de Jean Sobieski III." POLONA 



Przygodowy, fabularny opis pobytu królowej na kartach swojej powieści "Damian Ruszczyc: powieść z czasów Jana III" przedstawił Fryderyk hrabia Skarbek. Urodził się 15 lutego 1792 w Toruniu w Pałacu Fengerów, a zmarł 25 listopada 1866 w Warszawie. Był polskim ekonomistą, powieścio- i dramatopisarzem, tłumaczem, historykiem, pamiętnikarzem, działaczem społecznym i politycznym, malarzem. Na kartach III tomu wspomnianej powieści znajduje się cały rozdział poświęcony Marysieńce w Cieplicach, łącznie z opisem wyprawy na Śnieżkę i rozmaitymi przygodami. Autor zdawał sobie sprawę z niezwykłości tej narracji. Na kartach pamiętnika zastrzegał, że dzieło jest oparte na faktach! "Pamiętniki Fryderyka hrabiego Skarbka": "mogły się zdawać również zmyślonemi , a jednak tak nie jest ; bo je wyjąłem z mało znanych pamiętników O'connora , doktora króla Jana III , a mianowicie opis pobytu królowej Maryi Kazimiery u wód Szlązkich w Warmbrunn".











Skarbek: "Damian Rakuszyc", Wrocław 1840, POLONA 



Z kolei " Krótkie wyobrażenie dziejów królestwa Polskiego" Jerzego Samuela Bandtkie z 1810 roku zawierają taką oto wzmiankę: "Królowa była u wód w Warmbrunn pod Hirszbergiem w Szlasku , r . 1687"

********

(galerie i ciekawostki z uzdrowiska)


post opublikowany w 2021 roku w 305. rocznicę śmierci Marysieńki 

polecam również:




*********
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz