26 października 2023

Rynek Wrocławia - serce stolicy Śląska i Dolnego Śląska. Zabytki, atrakcje, wydarzenia - subiektywny wybór kontekstów (GALERIA + informacje)

Zwiedzanie Wrocławia warto zacząć od rynku! To centralna część miasta, silnie związana z jego historią oraz współczesnym życiem stolicy Dolnego Śląska. Tu swoją siedzibę od setek lat ma administracja magistratu. To także miejsce, w którym od wieków kwitnie handel, usługi i kultura. Na rynku odbywają się rozmaite wydarzenia, od obchodów świąt po jarmarki, w tym znany poza granicami kraju Jarmark Bożonarodzeniowy. Na rynku można spotkać wrocławskie krasnale, a także muzyków, mimów, iluzjonistów. Są tam muzea, zabytki, pomniki. Odbywają się koncerty, wystawy plenerowe, defilady i pokazy. Po prawdziwej uczcie tych wszystkich atrakcji można posilić się w licznych restauracjach z ogródkami. 



Oto mój subiektywny przegląd uroków i ciekawostek wrocławskiego rynku. Garść informacji i około 100 zdjęć. Zapraszam!


Wrocław (niem. Breslau, łac. Wratislavia, cz. Vratislav) to miasto będące siedzibą władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Leży na Nizinie Śląskiej, nad Odrą. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska. Wrocław to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce (po Warszawie i Krakowie). Od średniowiecza był to jeden z najważniejszych ośrodków administracyjnych, handlowych i religijnych w Europie Środkowej. O historycznej potędze Wrocławia świadczy jego rynek, wytyczony w czasach piastowskich. Rynek we Wrocławiu (niem. Großer Ring) – jest średniowiecznym placem targowym. Warto dodać, że stare miasto we Wrocławiu zostało wpisane na elitarną prezydencką listę Pomników Historii


zabudowa rynku widziana z mostku pokutnic na katedrze Marii Magdaleny 







Rynek Wrocławia uchodzi za jeden z największych rynków staromiejskich Europy. Ma prawie 40 000 m kw., a wraz z rynkiem pomocniczym, czyli przyległym placem Solnym - łącznie około 48 500 m kw. Rynek tworzy rozbudowany układ urbanistyczny wraz z przyległym placem Solnym, jak i placem wokół kościoła św. Elżbiety. Prowadzi do niego dziesięć ulic. Na rynku zlokalizowane są m.in.: ratusz – średniowieczny zabytek, jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce i Europie, kamienice, domy handlowe. Rynek jest skupiskiem wielu ciekawych zabytków, atrakcji i miejscem organizowania wydarzeń masowych i akcji o charakterze kulturalnym, rozrywkowym czy społecznym. Życie kwietnie w rynku od świtu do zmroku i późnych godzin. 











Z czterech stron rynek otaczają kamienice. Są to budowle, które wznoszono przed setkami lat. Wiele z nich zachowało oryginalne dekoracje i stylowe wnętrza. Niektóre kamienice mają swoje nazwy. Na przykład: Pod Złotą Trójcą Świętą, Pod Złotym Pelikanem, Pod Złotym Jeleniem, Pod Złotym Półksiężycem, Pod Gryfami, Pod Złotą Palmą, Pod Czarnym Orłem, Pod Drzewem Morwowym, Domy altarystów (Jaś i Małgosia), Pod Złotym Psem, Pod Złotym Pucharem, Pod Złotym Słońcem, Pod Błękitnym Słońcem, Pod Siedmioma Elektorami itd. Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto wyburzać starsze kamienice (prawna ochrona zabytków dopiero się kształtowała). W ich miejscu wzniesiono nowe, często monumentalne kamienice mające funkcje domów handlowych. Powstało kilkanaście takich domów! Jednym z najbardziej znanych jest Dom Handlowy „Feniks” – który pierwotnie posiadał modny secesyjny wystój. 












Z nowszych zabudowań rynku, warto zwrócić uwagę na dość zaskakujący narożny biurowiec, dawniej będący siedzibą Miejskiej Kasy Oszczędności, obecnie nadal sprawdzający się w roli banku. To architektura modernistyczna z 1931 roku. Masywny obiekt, odstający stylistycznie od historycznej zabudowy, posiada wiele ciekawych detali. Na uwagę zasługuje choćby portal wejściowy z reliefami w stylu art déco autorstwa Gustava Adolfa Schmidta, które wzorowane są na sztuce starożytnego Egiptu.  





Oczywiście jednym z największych skarbów rynku jest stary ratusz. To niezwykła budowla, posiadająca bogatą historię i równie bogatą dekorację fasady! Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Warto tam zajrzeć, ponieważ sale są niezwykle piękne i cenne! Dodatkowo w zabytkowej przestrzeni prezentowane są rozmaite interesujące ekspozycje. W piwnicach ratusza działa restauracja, której początki sięgają średniowiecza – to Piwnica Świdnicka – uważana za jeden z najstarszych tego typu lokali w Europie. Więcej o ratuszu wrocławskim TUTAJ















Rynek to także obiekty małej architektury i pomniki. Uwagę przyciąga m.in. dostojny pomnik Aleksandra Fredry. To zabytek przywieziony po II wojnie światowej z Lwowa. Ale pisarz odwiedził osobiście Wrocław, a nawet napisał komedię związaną z Wrocławiem (więcej TUTAJ). Poza tym na rynku znajduje się również potężny pręgież pamiątka po dawnym prawie karnym i publicznym charakterze kar i egzekucji. O krasnalach jeszcze wspomnę 😉 







Warto dodać, że muzeum w ratuszu to nie jedyna tego typu instytucja w rynku. W kamienicy Pod Złotym Słońcem mieści się niezwykle interesujące Muzeum Pana Tadeusza – oddział Zakładu Ossolińskich. Wnętrza kamienicy są przepiękne, świetnie korespondują z profilem muzeum. Jednym ze skarbów tej instytucji jest oryginalny rękopis „Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Więcej TUTAJ.







Wspomniałem, że rynek to różne mniejsze i większe „imprezy”. Na szczególną uwagę zasługują potężne jarmarki. Na przełomie wiosny i lata odbywa się Jarmark Świętojański, z kolej w okresie adwentowo-świątecznym rynek zamienia się w miasteczko św. Mikołaja za sprawą >>> Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ta impreza ma we Wrocławiu kilkusetletnią tradycję! Dziesiątki kramów, dodatkowych atrakcji, sprawiają, że rynek w czasie trwania jarmarków ma jeszcze więcej do zaoferowania. 










Miejsce o tak wielkiej sławie, renomie, niezwykłej historii i z niebywałym urokiem zostało w różny sposób upamiętnione. Są obrazy ukazujące rynek i jego zabytki oraz życie, a także rozmaite modele i miniatury. Zobaczyć je można np. w Minieurolandzie w Kłodzku (ratusz), Kolejkowie we Wrocławiu (rynek z ratuszem). 




makieta w Kolejkowie we Wrocławiu 

obraz w Muzeum Miejskim Wrocławia 


piernikowa makieta Wrocławia - Kolejkowo 



Minieuroland w Kłodzku 


Rynek to także miejsce, którym spotkać można mnóstwo wrocławskich krasnali. To świetna atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych turystów, którzy chętnie poznają kolejnych bohaterów miejskich legend i patronów rozmaitych miejsc i atrakcji. Szlak krasnali jest rozbudowany i zapewnia sporą dawkę przygody. 






Do rynku przylegają dwa place. Na placu Solnym znaleźć można m.in. zabytkową >> Starą Giełdę (dzieło Carla Ferdinanda Langhansa), a także podziemia z galerią kostiumów filmowych MovieGate. To także wielki targ kwiatowy! Z kolej plac z >> bazyliką św. Elżbiety to miejsce, które warto odwiedzić z uwagi na walory zabytkowe i widokowe. Z potężnej wieży bazyliki podziwiać można miasto i rynek! 






widok na rynek z wieży bazyliki w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego 

Warto też wspomnieć, że przy Kurzym Targu, który odchodzi od rynku, działa bardzo ciekawe >>> Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Znajduje się w XIII-wiecznej kamienicy Pod Złotym Orłem, nazywanej Domem Śląskiego Aptekarza. 

Poza tym, ul. Kuźniczą lub Więzienną do zabytkowego >>> Uniwersytetu Wrocławskiego jest około 400 metrów. Podobna odległość dzieli z rynku przez ul. Świdnicką do >> Opery Wrocławskiej. 





A jaka jest Wasza ulubiona atrakcja rynku we Wrocławiu? 

Więcej informacji:

https://visitwroclaw.eu/miejsce/rynek-we-wroclawiu

https://pik.wroclaw.pl/miejsca/rynek-we-wroclawiu/

mapa/lokalizacja: 

https://maps.app.goo.gl/ZLiztw6WFAASsRvY6


Polecam inne posty oznaczone tagiem 
#WROCŁAW
na blogu. 


******


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz